Zöld elixír - Spenót
A paraj számos jótékony tulajdonsággal bír, hiszen erősíti a szervezetet és védelmet nyújt egyes betegségek ellen. Fogyasszuk bátran, mivel nemcsak nagyon egészséges, hanem finom is.
A spenót a libatopfélék családjába tartozik, perzsa fű néven már a VIII.-IX. században ismeretes volt, míg hozzánk a XVI. században jutott el. Tél végén és kora tavasszal szedhető, egynyári növény, jól tűri a szárazságot, viszont a hideget kevésbé.
Magas vitamintartalom
Könnyen elkészíthető, jól emészthető és kalóriaszegény. Vitaminokban, antioxidánsokban és flavonoidokban gazdag. Az egyik legmagasabb K-vitamin tartalmú zöldségünk a spenót, emellett nem elhanyagolható A- és C-vitamin tartalma sem. Serkenti az emésztést és tisztítja a beleket. Erősíti az immunrendszert, és számos betegség ellen megóvja szervezetünket úgy, mint a csontritkulástól, szívbetegségektől és az ízületi gyulladásoktól.
A legideálisabb az lenne, ha a spenótot nem főznénk, hanem nyersen fogyasztanánk, hiszen sok benne az oxálsav, ami kőlerakódást okozhat. Kitűnő vasforrás, éppen ezért vérszegényeknek, várandósoknak, szoptató anyukáknak és menstruáló nőknek is kifejezetten ajánlják. Nagy mennyiségben tartalmaz magnéziumot is, és a vérnyomást is csökkenti, sőt egyes kutatások szerint a rákos sejtek osztódását is csökkenti.
Spenót a kertben
A zöld színű zöldség az elegendő tápanyagot tartalmazó talajokat kedveli, ellenben a lúgos, laza homokú talajokkal. Ültetésnél ügyeljünk arra, hogy a vetési távolság 20 cm legyen, míg a mélység 2-3 cm. Tartsuk fólia alatt, így a napsütéses időszakban igen gyorsan fejlődnek, alig 2 hónap múlva már fogyaszthatjuk is.