Így hat a telefon a gyerekek személyiségére
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2023/cikkek/756_464_betterphoneproject1.png?itok=nuCqRo2D)
A HMD kutatása szerint káros az okostelefonokkal való korai találkozás: a szülők fele szerint túl korán vettek telefont a gyereküknek, a fiatalok harmada pedig szorong, és túl sok időt tölt online.
A digitális világ számos kihívás elé állítja a szülőket, amikkel a legjobb tudásunk szerint igyekszünk megbirkózni. A HMD (Human Mobile Devices) azonban nemcsak a készülékeivel, de a kampányaival is segíti a családokat, valamint több országot magába foglaló felmérésekkel marad up-to-date.
A HMD kutatásában* világszerte megkérdezett szülők 64%-a mondta el, hogy az okostelefon-használat negatívan befolyásolja gyermeke alvását, 61%-uk szerint pedig csökkenti a fizikai aktivitás mennyiségét is. A szülők fele úgy látja, hogy a telefon megváltoztatta gyermeke személyiségét, és háromnegyedük fél, hogy az internet veszélyeinek teszi ki a fiatalokat egy telefon vásárlásával.
A megkérdezett 16-24 évesek csaknem harmada érzi úgy, hogy hajlamosabb a szorongásra, valamint a fiatalok 40%-a saját bevallása szerint túl sok időt tölt a social mediában. Ugyanakkor a szülők több mint fele egyetért azzal, hogy az okostelefonok pozitív hatással is lehetnek a gyerekekre, például oktatásnál kifejezetten előnyös a használatuk.
Létezhet átmenet az okos és a buta telefonok között?
Európa egyik legnagyobb okostelefon-gyártója kézbe vette az irányítást: szülők és szakértők bevonásával egy olyan gyerekeknek célzott készüléken dolgoznak, amely segíthet a mentális egészség megőrzésében és az online-offline lét egyensúlyának megtartásában.
A HMD Better Phone projektje áthidalja az okostelefonok és a „butatelefonok” közötti szakadékot. A készülék által a szülők hatékonyan irányíthatják a gyermekük képernyő előtt töltött idejét és a közösségi média használatát, illetve rendelkezik egy “digitális detox” gombbal is, amivel bármikor kikapcsolhatjuk a közösségi média értesítéseit.
A digitális nevelés alapjai: tippek, hasznos tanácsok
Bár előbb-utóbb a legtöbben szembesülnek a digitális világgal, illetve az okostelefon vásárlást sem lehet örökké halogatni, mégis több mindent megtehetünk a megelőzés és a mentális egészség megőrzése érdekében.
- Mutassunk olyan példát a fiataloknak, amit szívesen követnek. Kevésbé működik az a módszer, amikor a magunk rossz szokásain nem változtatunk, de a gyerekünktől elvárjuk, hogy helyesen cselekedjen.
- Hozzunk létre saját szabályokat, bevett szokásokat a családban. Legyen például a konyha “telefonmentes zóna”, ahol a családtagok kizárólag egymással foglalkoznak.
- Szülőként szinte lehetetlen tartani a lépést az új trendekkel, különböző veszélyforrásokkal, de törekedjünk arra, hogy rendszeresen tájékozódjunk a gyerekeket érintő digitális kérdésekben. Érdemes részt venni különböző előadásokon, például a HMD által szervezett szakmai beszélgetéseken.
A következő online beszélgetésük a Fear/joy of missing out (FOMO/JOMO) & switching off címet kapta, ami rávilágít arra, hogy milyen nehéz a fiataloknak kiszakadni az online térből. A felgyorsult világban, főleg a közösségi média hatására a folyamatos ingerek függőivé válnak, hiszen félnek, hogy a gyors történések miatt lemaradnak, illetve kimaradnak valamiből. Az előadást november 27-én közvetítik, a részvételhez előzetes regisztráció szükséges.
*A Human Mobile Devices megbízásából a Perspectus Global által készített tanulmány alapján. 10 092 szülőt kérdeztünk meg 2024. júliusában, 5 különböző országban, az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, Indiában, Németországban és Ausztráliában.