Leszámolunk a tévhitekkel - Pontosan mitől bio a bio?
„Férges a sárgarépa? Kukacos az alma? Ó, akkor ez biztosan bio.” Ezek a mondatok mind a bio zöldségekkel és gyümölcsökkel kapcsolatosa tévhitek miatt hagyják el az emberek száját. De akkor mi a bio, ha nem a férges gyümölcs? Cikkünkből megtudhatod.
Bio-, okö- és organikus gazdálkodás
A biotermékek csak ilyen gazdálkodásból származhatnak és a származást fel is kell tüntetni a csomagoláson. Ha bioterméket keresünk, akkor nem szabad hinni a kufárnak a piacon, aki bizonygatja, hogy az ő almája bizony bio. Ugyanis a bio minősítést csak alapos felülvizsgálat után adják ki a termelőknek.
Ez persze nem jelenti azt, hogy otthon nem termeszthetsz bio módon növényeket, az is bionak számít, ha betartod a szabályokat. A biogazdálkodás olyan gazdálkodási forma, mely szerves trágyázáson, biológiai növényvédelmen és természetes biológiai ciklusokon alapul, a szintetikus műtrágya és szintetikus növényvédő szerek használata nélkül.
A biogazdálkodásokban nem a kártevők irtására, hanem a megelőzésre fektetik a hangsúlyt. Ha utókezelés szükséges, akkor valamilyen természetes szerrel - például növénylevekkel - permeteznek, ezek a permetek lemoshatóak és nem épülnek be a növénybe.
Alapkövetelmény hogy a föld, amelyen a bionövényeket termesztik, három éves tiszta múltra tekintsen vissza, vagyis három éve egyáltalán nem kezelték vegyszerrel.
Okö termések és termékek
A bio alapanyagokat és késztermékeket elkülönítve kell tárolni és szállítani a más nem organikusan termelt termékektől.
A biotermékektől sokan idegenkednek, mert nem hisznek az ár-érték arányban. Nehéz megszokni azt, hogy a hónapos retek, ami a szupermarketben megtalálható, közel háromszor nagyobb az okögazdálkodásból származó reteknél. Ám az íze és eltarthatósága sokkal jobb, mint a bolti társának.
A biotermék egyik kritériuma, hogy a késztermék nem tartalmazhat semmilyen hozzáadott mesterséges anyagot. A késztermékekben az ökológiai összetevők aránya 95-100% és a maradék 5% is csak egy adalékanyag-listában szereplő, bioval nem helyettesíthető alkotó lehet.
Organikus zöldségek a kiskertből
Ha belevágsz a biogazdálkodásba, akkor fontos, hogy a terület, amit kijelölsz, pihenjen három évig, szóval tartsd távol a vegyszereket a kertedtől. Szoktasd be a madarakat a kertbe, ezt rendszeres etetéssel hamar elérheted, ők lesznek azok, akik a kártevőkkel foglalkoznak helyetted.
Bizonyos növények távol tartják egymás kártevőit erős illatukkal, kipárolgásukkal. Kutasd fel ezeket a párosokat és ültesd össze őket. Ne használj semmilyen vegyszert! Permetezéshez csak természetes növényleveket használj. Felejtsd el a műtrágyát és a növényoldatokat. Komposztáld a konyhai növényhulladékot, levágott füvet, és ezzel trágyázz. De ha bátor vagy, akkor állati eredetű trágyát is beszerezhetsz.
Miért a válaszd a biót?
A válasz egyszerű: mert egészségesebb. Manapság rengeteg káros hatás és anyag éri a testünket, így ha az élelmiszerek közül a biót választjuk, sok mérget megspórolunk a szervezetünktől. A biotermékek nem génmódosítottak, nem tartalmaznak mérgeket és káros anyagokat. A gondos ápolás miatt magas minőségűek, jóízűek és egészségesek. Ha egészséges nassolnivalóra vágysz, akkor íme néhány tipp!