Egészség

A lipóma eltávolítás ma már rutinbeavatkozás az ambuláns sebészeten

A lipóma egy olyan jóindulatú daganatos elváltozás, amely jellemzően zsírszövetekből áll. Emiatt nevezik a problémát köznyelven zsírdaganatnak vagy zsírcsomónak is, ami a test szinte bármelyik pontján megjelenhet.

Diagnózisát bőrgyógyász szakorvos végzi, kezelését pedig az ambuláns sebészeten látják el, ahol ma már rutinműtétnek számít egy ilyen csomó gyors és hatékony eltávolítása.

A zsírcsomó a legtöbbször csak kozmetikai kellemetlenséget okoz, ezért sokan nem foglalkoznak az eltávolításával, azonban tudni kell, hogy folyamatosan növekedhet, sőt később akár liposzarkómává, rosszindulatú elváltozássá alakulhat át.

Emiatt nagyon fontos, hogy a lipómát lássa és rendszeres időközönként ellenőrizze is megfelelő szakorvos, így probléma esetén mielőbb közbe lehet avatkozni, ezzel megakadályozva a súlyosabb elváltozások kialakulását.

Ha zsírcsomó eltávolításra van szüksége, kattintson a következő linkre: sebészet Budapesten.

Hogyan lehet felismerni a lipómát?

A lipóma a leggyakoribb kötőszöveti daganattípus az emberek körében, amely az esetek döntő többségében közvetlenül a bőr alatti zsírszövetekben alakul ki.

Általában jóindulatú elváltozás, az első csomók megjelenésére pedig általában 20-25 éves kor között kerül sor, de aki hajlamos rá, ott később több zsírdaganat megjelenésével is számolni kell.

A férfiaknál és a nőknél egyaránt jellemző, és általában csak esztétikai jellegű probléma. Könnyen felismerhető, hiszen olyan hatást kelt, mint egy közvetlenül a bőr alatt elhelyezkedő dudor, amely könnyen mozgatható és jól elkülöníthető a környező szövetektől.

Rugalmassága mellett a zsírcsomóra jellemző még, hogy teljesen bőrszínű, és általában nem okoz semmilyen fájdalmat vagy egyéb tünetet, növekedése pedig kifejezetten lassú.

A lipóma a test valamennyi pontján megjelenhet, de a legtöbbször a végtagokon, a törzs tájékán találkozhatunk vele, sőt a fejen és a nyakon is gyakran előfordulhat.

Ritka eset, de a zsírdaganat az izmokon és a belső szervekhez kapcsolódó zsírszöveteken is megjelenhet.

Mitől alakul ki a lipóma?

Hogy konkrétan milyen folyamatok húzódnak meg a lipóma kialakulása mögött, arra még nem sikerült konkrét magyarázatot találnia a tudománynak.

Egyes vélekedések szerint a lipóma valamilyen anyagcserezavart jelez a szervezeten belül, de sikerült már párhuzamba állítani a máj és az epe működési problémáival is.

Bizonyos, hogy a zsírcsomók kialakulása gyakoribb azoknál az embereknél, akik nagyobb mennyiségű testzsírral rendelkeznek, sőt az örökletes tényezők is befolyást gyakorolhatnak a kapcsolódó folyamatokra.

Általában tünetmentes, de a lipóma gondot is okozhat

Amint azt fentebb már leírtuk, a lipóma az esetek döntő többségében teljesen tünetmentes, csak esztétikai gondokat okoz, azonban elhelyezkedéséből vagy méretéből fakadóan előidézhet kellemetlenségeket.

Egy túl nagyra nőtt zsírcsomó például nyomást gyakorolhat az alatta elhelyezkedő idegekre, és emiatt fájdalom, zsibbadás léphet fel a kapcsolódó területen.

Mivel nyomás alá helyezheti az ínakat, ezért befolyásolhatja a kapcsolódó izomcsoport működését, ami akár részleges mozgáskorlátozottságot is előidézhet a páciensnél.

Amennyiben a lipóma olyan helyen nőtt ki, ahol akadályozza a mozgást vagy folyamatosan dörzsölődik, az hosszabb távon szintén kellemetlenségeket okozhat a páciens számára.

Itt fontos még kiemelni, hogy mivel a zsírcsomó egy jól látható duzzanat, ezért sokaknál önértékelési zavarokat, hosszabb távon mentális problémákat, így akár depressziót is kiválthat, illetve elősegítheti annak megjelenését.

A lipóma rosszindulatú elváltozássá is alakulhat

Bár a lipóma egy jóindulatú daganatos elváltozás, azonban bizonyos folyamatok hatására liposzarkómává alakulhat át.

Hogy ennek pontosan milyen okai vannak, azt egyelőre nem sikerült még megválaszolnia az orvostudománynak, de a megfigyelések szerint a változókorral járó folyamatok, a hormonális változások felerősíthetik a kialakulását.

Amikor a lipóma átalakul liposzarkómává, annak minden esetben nagyon jellemző tünetei vannak. Ezek a következők:

  • Az addig változatlan méretű vagy nagyon lassan növekvő zsírcsomó hirtelen megnagyobbodik, néhány nap alatt sokszorosára duzzad.
  • A korábban teljesen fájdalmatlan csomó nyomásra érzékennyé, fájdalmassá válik.
  • A változások hatására a könnyed és szabad mozgathatóság eltűnik, a duzzanat sokkal kötöttebbé válik, összekapaszkodik környezetével.

A lipóma eltávolítása

A lipóma eltávolítására jellemzően akkor van szükség, ha valamilyen panaszt okoz vagy esztétikai problémát jelent a páciens számára.

Egyéb esetben érdemes megfontolni az eltávolítást, mert a műtéti eljárások bár sokat fejlődtek az elmúlt években, azonban a beavatkozást nem lehet nyomtalanul elvégezni.

Ennek az oka, hogy jelenleg nem ismertek olyan készítmények vagy egyéb alternatívák, amelyek műtét nélkül lehetővé teszik a zsírcsomók eltűntetését, sőt méretük csökkentése vagy növekedésük megállítása sem lehetséges gyógyszerekkel.

Amennyiben zavaró helyen jelentkezett, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni vele, hiszen minél kisebb zsírcsomó eltávolítására van szükség, annál kisebb műtéti heg marad utána, illetve maga a beavatkozás is könnyebben kivitelezhető.

A lipóma eltávolítása műtéttel

A zsírcsomók eltávolítását jellemzően járóbetegellátásban, azaz helyi érzéstelenítésben végzik, így a beavatkozást követően a páciens hazamehet és otthonában gyógyulhat.

A legtöbb lipóma könnyen eltávolítható, azonban méretétől, elhelyezkedésétől, illetve a kötőszöveti összekapcsolódástól függően előfordulhat, hogy csak több darabban sikerül kimetszeni.

Függetlenül attól, hogy nem voltak rosszindulatú jellegre utaló panaszok, az eltávolított szöveteket vizsgálatra küldik, amelyek magabiztosan ki tudják zárni a rosszindulatú daganat lehetőségét.

Ennek az oka, hogy nagyon sok olyan lágyrészt érintő tumor létezik (például zsírszöveti, kötőszöveti vagy faggyúmirigy eredetű daganatok), amelyek bár többségükben jóindulatúak, de ezt csak szövettani vizsgálat tudja teljes mértékig megerősíteni.

A lipóma műtét mindig hegesedéssel gyógyul, azonban a modern sebészeti eljárásoknak köszönhetően ezek a nyomok jelentősen mérsékelhetők, utókezeléssel szinte teljesen eltüntethetők.

Megelőzhető a lipóma?

A lipóma egyike azoknak a jóindulatú daganattípusoknak, amelyekre nincs különösebb ráhatása a pácienseknek.

Az életmóddal némileg lehet késleltetni a kialakulását, de aki hajlamos a zsírcsomókra, ott előbb vagy utóbb – legkésőbb a változókori hormonális változások hatására – biztosan kialakulnak.

A lipóma eltávolítás sem jelenti minden esetben azt, hogy a daganat nem tér vissza. Bár az ambuláns sebészeti beavatkozások után erre nagyon csekély az esély, arra viszont nem, hogy a test más pontján kialakuljon.

A megelőzés szempontjából érdemes odafigyelni a testsúlyra, a káros szenvedélyek és a túl zsíros ételek elhagyására, valamint a megfelelő stresszkezelésre, ezek ugyanis a megfigyelések szerint növelik a zsírcsomó visszatérésének és kialakulásának valószínűségét.

Mikor forduljunk orvoshoz lipómával?

Amint arra már feljebb is felhívtuk a figyelmet, érdemes a lipómával mielőbb orvoshoz fordulni, hiszen minél koraibb stádiumban kerül sor az eltávolítására, annál nagyobb valószínűséggel lehet nyomtalanul elvégezni a beavatkozást.

A következő esetekben azonban már diagnosztizált lipómával is azonnal orvoshoz kell fordulni:

  • Az elváltozás nagyon gyorsan növekszik vagy átmérője már meghaladta az 5 centimétert.
  • Az addig fájdalmatlan zsírcsomó egyik napról a másikra érzékennyé, fájdalmassá válik.
  • A csomó körüli bőrfelület elváltozik, elszíneződik.
  • Egyszerre több lipóma alakult ki (ilyenkor felmerül a lipomatózis gyanúja).
  • A zsírcsomó olyan méretűre növekedett vagy olyan elhelyezkedésű, hogy akadályozza a mozgást, zsibbadást, nyomásérzést és egyéb kellemetlenségeket okoz.
  • Gyanús elváltozás alakult ki a lipóma felszínén.

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Egészség
Lifestyle
A magyar nyelv szépsége és összetettsége sokak számára egyet jelent a kihívásokkal.
Utazás
A külföldi túrázó elmondása szerint már napok óta bolyongott a hegyekben. A csodának köszönheti, hogy életben maradt.
Lifestyle
Egyre nagyobb teret hódítanak a kerámia főzőlapok a hagyományos gáztűzhellyel szemben, azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogyan érdemes nekifogni a tisztításuknak.
Sztárok
Károly felesége még 2017-ben vallott őszintén élete legfájdalmasabb időszakáról egy interjúban.
Egészség
Ha felébredünk valami miatt éjszaka, akkor egyeseknek nagyon nehéz lehet visszaaludni, és kezdődik a forgolódás. Van azonban egy módszer, ami állítólag segít ezen!
Lifestyle
Dr. Eric Berg, az időszakos böjt szakértője egy olyan hihetetlen egészségügyi előnyökkel járó ital receptjét osztotta meg YouTube-csatornáján, amit neked is mindenképpen érdemes kipróbálnod.