Ezekre figyelj nagyon, ha megcsípett egy kullancs
A kullancs szó hallatán sokan pánikszerűen reagálnak, és azonnal sorolni kezdik a beváltnak tartott praktikákat és orvosi tanácsokat. Cikkünkből kiderül, hogy melyek a kullancscsípéssel kapcsolatos legfontosabb tévhitek és a valós megoldások rá, de áttekintjük a megelőzéssel kapcsolatos tudnivalókat is.
Ezek az aprócska kis teremtmények szinte észrevétlenül kerülnek a testünkre, és ha nem rendelkezünk megfelelő védettséggel ellenük, kellemetlen és veszélyes tünetekkel nézhetünk szembe.
Ha túrázni, kirándulni indulnánk, netán a városi parkban szeretnénk piknikezni vagy sportolni, egyik esetben sem árt, ha a tőlünk legjobban telhető módon felvértezzük magunkat a kullancsok esetleges támadása ellen.
Öltözködési tippek
Bár nem túl divatos, de a kullancscsípés megelőzésének egyik hatékony és legegyszerűbb módja, ha pólónkat a nadrágunkba tűrjük, illetve belehúzzuk a zokninkba a nadrágszárat. Védettségünket tovább növelhetjük egy sűrűn szőtt kalappal vagy sapkával, bármelyik felvehetjük, hiszen ezekkel máris sokkal nehezebbé tettük a paraziták behatolásának esélyét.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a természetben való hosszas tartózkodás alatt mindig legyen nálunk valamilyen kullancsűző készítmény - például különféle krémek vagy spray-k -, mivel az ezek által kibocsájtott vegyi anyagoknak köszönhetően kevésbé leszünk vonzóak a vérszívók számára. A Polybé tablettával kapcsolatban megoszlanak a vélemények, akadnak, akik azt állítják, hogy nem riasztja el a kullancsokat, inkább csak kellemetlen testszagot kölcsönöz alkalmazójának.
A kullancs eltávolítása
A kullancsok eltávolításához nem feltétlenül kell szakavatott segítséget hívnunk, de a fennálló fertőzésveszély miatt viszont fontos mielőbb szakemberhez fordulni. Egy speciális kullancscsipesszel mi magunk is könnyedén eltávolíthatjuk az állatot, de előfordulhat, hogy a legnagyobb óvatosság ellenére a kullancs szájszerve mégis beleszakad a bőrbe. Ebben az esetben is azonnal orvoshoz kell fordulni, hiszen ha ezek után is megpróbáljuk eltávolítani az állatot, a csípés helyének „bolygatásával” csak a fertőzés kockázatát növeljük.
A bőrben rekedt részek egyébként pár napon belül kilökődnek a testünkből, de sokféle, adott esetben jellegtelennek tűnő tünet jelentkezhet a csípést követően, és mint hangsúlyoztuk, a fennálló fertőzésveszély miatt szükséges rögtön szakemberhez kell fordulni.
A kullancsok által terjesztett leggyakoribb betegségek közé tartozik a Lyme-kór és az agyhártyagyulladás, ezek egészségügyi szövődményeit pedig csak akkor úszhatjuk meg, ha időben diagnosztizálják az esetleges fertőzést.