Tégy többet a környezetért! Mi eláruljok hogyan!
A Greenpeace a világ legnagyobb független természetvédelmi és környezetvédelmi szervezete. Célja a környezet, a természetes élővilág és a benne élő állatok megvédése. A szervezetben csak önkéntesek vannak és adományokból tartják fent magukat. Mi eláruljok, hogy miként segíthethetsz te is.
„A nagy változások kezdetben lehetetlennek, utólag pedig elkerülhetetlennek látszanak.”
Bob Hunter, Greenpeace-alapító
Céljai:
Pontokra bontva a Greenpeace leginkább a következő területeken tevékenykedik:
• átállás a megújuló energiaforrásokra, a fosszilis tüzelőanyagok és az atomenergia helyett
• a globális felmelegedés megállítása
• a genetikailag módosított élőlények üzleti érdekeket szolgáló előállításának betiltása
• a tengerek szennyezésének és a tengeri élővilág pusztításának beszüntetése
• a trópusi esőerdők megmentése
• a különböző mérgező vegyi anyagok kibocsátásának beszüntetése
Története
A Greenpeace-t 1971-ben eredetileg kanadai békemozgalmisták alakították meg. Szándékuk az amerikai kísérleti atomrobbantások beszüntetése volt. Az akkoriban még csak egy maroknyi bátor emberből álló szervezet elérte célját: az amerikai atomkísérleteket még abban az évben leállították. Itt indult meg a Greenpeace hadjárata a békéért:
• 1972-ben történt meg második akciójuk a francia atombomba-kísérletek ellen. Erőfeszítéseiket ismét siker koronázta, ugyanis 1975-ben felfüggeszttették a dél-csendes-óceáni kísérleteket.
• 1975-ben példátlan bátorságról tettek tanúbizonyságot: Greenpeace-aktivisták gumicsónakjaikkal (!) manővereztek a bálnák és a bálnavadászok szigonyai között.
• 1978-ban megakadályozták a nukleáris hulladékok elsüllyesztését az Atlanti-óceánon.
• 1987-ben a Greenpeace Antarktisz-állomást nyitott a kontinens védelme érdekében.
• Két évvel később a Greenpeace megkezdte nemzetközi kampányát és akcióit az őserdők védelmében.
• 2003-ban elképesztő dolog történt: 30 millió ember vett részt a világ legnagyobb háborúellenes tüntetésén, amelynek egyik szervezője a Greenpeace volt.
• A következő évben a Greenpeace több mint 50.000 aláírást gyűjtött azoktól, akik azt állították, csak akkor látogatják meg Izlandot, ha az felhagy bálnavadászati terveivel.
• 2005-ben követelték a nagy elektronikai cégektől, hogy termékeiket tegyék környezetbarátabbá.
Az itt felsoroltak pedig csak a legnagyobb megmozdulásaikat tartalmazzák.
Hogyan segíthettek?
Az internetnek hála, számtalan módon tudsz segíteni a Greenpeace-nek, főleg az aláírások terén. Íme pár példa, ami a jelenben folyik:
Tisztítsd meg a felhőt!
Az óriási adatközpontok, mint például az Apple vagy a Microsoft mára a világ egyik leggyorsabban növekvő új energiaigényének forrásává váltak. A szén elégetéséből fakadóan minden egyes nap többezer tonnányi légzéskárosító, éghajlatpusztító szennyező anyag kerül a levegőbe azért, hogy az internet továbbéljen. Viszont a technológiai ipart néhány cég vezeti, akik lemondhatnak a szénfüggőségről. Hála a támogatásotoknak, a Greenpeace kampányának hatására a Facebook már így is tett. Most pedig egy új kampány van a középpontban: hogy a Microsoft, az Amazon és az Apple is átálljon. Az alábbi linken te is aláríhatod a petíciót, és segíthetsz:
http://www.greenpeace.org/hungary/hu/Mivel-foglalkozunk/Klimavaltozas/ma...
Mentsük meg a sarkvidéket!
Mindannyiunk élete az Északi-sarkvidék épségétől függ. A cégek és a kormányok mégis olajat akarnak kutatni az olvadó jégtáblák alatt. Az olvadást elsősorban az olaj égetése okozza. Meg kell védenünk a sarkvidéket az olajfúrástól és a nem fenntartható halászattól! Az alábbi linken ezt a kezdeményezést is alá lehet írni:
http://savethearctic.org/