Miért hívják a vírust COVID-19-nek? Nagyon frappáns és egyszerű a válasz!
Már-már magától értetődő az elnevezés.
Miért éppen „korona”?
Általánosságban nézve a koronavírusok a nevüket az elektronmikroszkóppal látható, leginkább koronára emlékeztető, felszíni kitüremkedéseik alapján kapták a nevüket. A különféle koronavírus törzsek főleg az állatoknál fordulnak elő, de némelyik képes az embert is megbetegíteni.
Az új koronavírus nevének eredete
Az új koronavírus (eredeti néven: SARS-CoV-2) Wuhan városban, Kínában került azonosításra 2019 végén. Eredetileg 2019. december 31-én jelentették az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO). Eleinte 2019-nCoV (új koronavírus) névvel illették, ám SARS-CoV-2-re keresztelték a WHO javaslatára, mivel rokonságot mutat a korábbi, SARS-CoV-val. A SARS rövidítés jelentése: Severe Acute Respiratory Syndrome - súlyos heveny légúti tünetegyüttes vírusa.
2020. március 11-én a WHO globális egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította a COVID-19 járványt. A SARS-CoV-2 nevű koronavírus okozta betegséget COVID-19-nek (COVID: coronavirus disease - koronavírus okozta megbetegedés 2019) nevezik.
A vírus története
A csak állatok közt terjedő (SARS-CoV-2) vírus valamilyen módon átlépte a fajok közti korlátokat és emberre is átterjedt. A vírus tényleges eredete eddig még ismeretlen, ám a 2019. decemberi esetek óta úgy tűnik, főleg emberről emberre terjed. A betegek mintáiból egy korábban ismeretlen béta-koronavírust azonosítottak, meghatározva az új vírus genomjának genetikai állományát.
Tehát mindennek a fényében a vírus terjesztésében feltehetően állati közvetítők nem vesznek részt. Igaz, sokáig a tudósok azt gyanították, hogy egy ismeretlen állat fertőzte meg az embereket Vuhanban, ami koronavírust hordozó lehetett.
A The Lancet folyóiratban jelent meg 2020 januárjában az első tanulmány, amelyben 41 igazoltan COVID-19 által fertőzött esettről számoltak be. Ebben a tanulmányban 2019 decembereként jelölték meg a betegség megjelenését. A később megjelent tanulmányokban az elsőként Kínában észlelt esetek dátumai közt a 2019. november 17-e is szerepelt, mivel a szakértők úgy gondolták, hogy utólag sikerült megtalálni az „első” fertőzött egyént. A kínai kormány által a South China Morning Post birtokába került adatok arra utalnak, hogy a vírust először egy 55 éves férfi kapta el a kínai Hubei tartományában az Insider cikke szerint.