Emésztési panaszok, amelyeknél érdemes szakértő segítségét kérni
Az emésztési panaszok életünk megkeserítői: se éjszakánk, se nappalunk tőlük, és jószerivel nem tudható, hogy mitől alakul ki a probléma. Milyen betegségek okoznak problémákat, és mit lehet tenni ellenük? Megúszhatjuk a körülményes és kellemetlen vizsgálatokat, vagy élhetünk a kapszula endoszkópia lehetőségével, hogy feltárjuk mi a baj! Nézzük, mikor milyen lépéseket érdemes tennünk!
A leggyakoribb panaszok és kiváltó okaik
A legtöbben refluxtól, haspuffadástól, teltségérzettől és gyomor- illetve bélgörcsöktől szenvednek. A problémák különböző okokra vezethetők vissza, melyek között vannak hamar múló, de hosszabban kitartó problémák is. E háttérben meghúzódó okokban jellemzően egyetlen dolog közös: kizárólag az emésztőrendszerben keresendő a probléma.
Sok esetben egy egyszerű kondíció, a gyomorsav-túltengés a gond, ám számtalan olyan betegség is van, melyek kimenetele rendkívül komoly lehet, főleg, ha a beteg kezelés nélkül marad. Amennyiben a hasunkban érzünk fájdalmat, gyomor- vagy gyomorbélfekélyre is gyanakodhatunk, de akár a súlyosabb, Crohn-betegség tüneteire is utalhat az először ártatlannak hitt tünet.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A különböző puffadással és hasi- illetve béltájéki fájdalommal járó tünetek rendkívüli módon megkeserítik a mindennapokat. A televízióban látható reklámokban számtalan terméktől remélhetünk enyhülést, ám ezek sajnos nem minden helyzetben működnek.
A leggyakoribb tünetek közt a gyomorégés szerepel, ami a gyomor és a nyelőcső közti záróizom problémájára vezethető vissza. Legjellemzőbb tünete a kellemetlen érzés a gyomorban, illetve a nyelőcsőben észlelhető égető érzés. Ugyan savcsökkentőkkel kezelhető a probléma, előfordulhat, hogy hasfájás és hányinger is kíséri a gyomorsavprobléma tüneteit. Bár pár alkalommal elnyomhatjuk a tüneteket, de ha rendszeresen visszajönnek, nem érdemes sokáig halogatni a szakember felkeresését, ugyanis akár fekéllyé is alakulhat az egyszerű savtúltengés.
Egyszerű hasfájás vagy komolyabb baj?
Egy egyszerű hasfájás teljességgel ártalmatlan is lehet, hiszen számtalan oka lehet: túlevés vagy esetleg romlott étel elfogyasztása, amitől a szervezet a maga módján megszabadul. Ha tartósan megnehezíti az életünket, gyanakodhatunk arra, hogy valami komolyabb betegség, netán egy bizonyos ételre vagy koffeinre való érzékenység áll fenn.
Ha a semmivel sem összeköthető gyomorfájás gyakran jelentkezik, figyeljük meg, hogy mikor teszi! Felkelés után, étkezés előtt vagy után, netán a sport befolyásolja gyomrunk hogylétét? Amennyiben a gyomorfájás nem múlik, és olyan tünetekkel párosul, mint a láz, légzési nehézségek vagy tapintásra érzékeny has, keressük fel orvosunkat, ugyanis a tünetek nemcsak gyulladásra, hanem bakteriális fertőzésekre is utalhatnak.
Vannak olyan betegségek, amelyek inkább a has alsó részén váltják ki jellegzetes tüneteiket. Ha hasmenést tapasztalunk, jogosan gondolhatunk ételmérgezésre, ám ha napokig vagy akár egy hétig sem múlik el, mindenképpen forduljunk orvoshoz, ezzel megakadályozva a kiszáradás esélyét!
Esetenként csupán egy egyszerű allergia bujkálhat a háttérben, ám az időszakos hasmenés hasi fájdalommal, esetenként véres széklettel a Crohn-betegség jele is lehet. Ez pedig kezeletlenül akár bélelzáródáshoz is vezethet. Ha véres székletet vagy a híg és kemény széklet váltakozását észleljük, netán hirtelen súlyvesztés is felüti a fejét, akkor se várjunk sokat azzal, hogy felkeressük egy szakembert, ugyanis a vastagbéldaganat tipikus tüneteivel állunk szemben, ami időben diagnosztizálva gyógyítható!
Kíméletesebb vizsgálatok
Érthető okokból sokan ódzkodnak azoktól az eljárásoktól, melyek a gyomorba, illetve a bélrendszerbe engednek betekintést. Azonban ma már számtalan módszer rendelkezésre áll ahhoz, hogy megúszhassuk a kellemetlen vizsgálatokat, így nemcsak az ultrahang, hanem a kapszula endoszkópia is használható módszer.
A kapszula endoszkópia lényege, hogy egy tabletta formájában juttathatjuk testünkbe a kamerát, ami szervezetünkbe jutva képes arra, hogy részletesen feltérképezze emésztőrendszerünk állapotát. A módszer kiválóan alkalmas arra, hogy felmérhessük tápcsatornánk hogylétét, és arra is, hogy kiszűrjünk olyan betegségeket, mint a vastagbél polipos vagy daganatos megbetegedése, valamint gyulladásokat is felismerhetünk. Ha a kapszula endoszkópia valamilyen daganatot talál, a szövettani vizsgálatot és a kezelést kénytelenek leszünk hagyományos formában elvégeztetni, ám a mai modern orvostudományban már ezt a lépést is lehet altatásban, azaz fájdalommentesen igénybe venni.
Előzzük meg a bajt!
Amennyiben mind egészségünkre, mind étkezésünkre odafigyelünk, jelentősen csökkenthetjük annak az esélyét, hogy komoly emésztőszervi betegséggel szembesüljünk. A folyadékban és rostos ételekben gazdag étkezéssel biztosíthatjuk szervezetünk számára, hogy ideális körülmények között szabadulhasson meg a salakanyagoktól. A rendszeres mozgással is tehetünk azért, hogy a perisztaltikus mozgás intenzív és hatékony legyen, így kerülve a székletürítés esetlegesen kínzó kísérőjelenségeit.
Amennyiben a szervezetünket megfelelő táplálékhoz juttatjuk, amit gyomrunk és beleink is könnyedén feldolgoznak, sokat teszünk azért, hogy szerveink hosszú távon szolgáljanak bennünket. Szerencsénkre az idő nekünk dolgozik, így ha partnerek vagyunk, a diagnosztizálás sem jár olyan kellemetlenségekkel, mint amilyeneket elképzelünk.