A legfontosabb tudnivalók a villanytűzhely kiválasztásához
A villanytűzhely kiválasztása ránézésre egyszerűnek tűnik, hiszen csak kiválasztjuk azt, ami tetszik, illetve amit a pénztárcánk megenged és készen is vagyunk. Villanytűzhely esetén azonban ez kicsit nagyobb körültekintést igényel, mert néhány dologra oda kell figyelni. Erről ejtünk néhány szót ebben a cikkben, hogy a kiválasztott tűzhely mindenben a leginkább megfelelő legyen!
Milyen villanytűzhely fajták vannak?
A villanytűzhelyeknek három fajtája van, a vaslapos, a kerámialapos és az indukciós tűzhelyek. Mindkét fajtából van sütővel egybeépített szabadon álló, illetve a sütőtől külön álló, beépíthető típus. Utóbbi esetén a sütő akár a konyha másik felén is lehet, és bármilyen megfelelő méretű konyhabútorba beépíthető.
A vaslapos és a kerámialapos villanytűzhely esetében a főzőlapok melegednek fel, és bármilyen egyenes aljú edénnyel használhatóak. A főzőlap még viszonylag sokáig meleg marad az edény alatt. Erről megfeledkezve odaéghet az étel, vagy égési sérülést is okozhat.
Az indukciós főzőlapok esetén alapból csak olyan edények használhatóak, amelyek indukciós tűzhelyhez valóak. Ennek oka, hogy az indukciós tűzhely mágnesesség útján állítja elő a hőt, közvetlenül az edény alját melegíti fel, nem a főzőlapot. Így a főzőlap csak az edényben keletkezett hőtől lesz meleg, nem a tűzhely bekapcsolásától.
Léteznek olyan indukciós alátétek, amelyek lehetővé teszik hagyományos edények használatát is. Az edény és a főzőlap közé téve felmelegíti az alátétet, amely felmelegíti az edényt. Így bármilyen edény használható lesz, de az igazán energiahatékony főzést a megfelelő edények használata biztosítja.
Energiatakarékosság
Minden elektromos nagyfogyasztó különböző energiafogyasztási osztályba van besorolva, melyet A-tól G-ig jelölnek. Az A a leginkább energiatakarékos, a G a legkevésbé energiatakarékos. Érdemes minél inkább energiatakarékos típust választani, amellyel nem csak a környezetet védhetjük, de a pénztárcánkat is kímélhetjük.
Teljesítmény
A teljesítmény az egyik legfontosabb a villanytűzhely kiválasztásánál. Minél nagyobb a teljesítmény, annál nagyobb terhelést jelent az áramhálózatra. Nem megfelelő áramhálózat esetén előfordulhat, hogy rendszeresen túlterheli majd a hálózatot, mely áramkimaradásokkal járhat. Ilyenkor előfordulhat, hogy főzés, vagy sütés közben például nem lehet majd mosni. Ennek elkerülése érdekében a megfelelő teljesítményű villanytűzhelyet kell kiválasztani, vagy amennyiben lehetséges, teljesítménybővítést kell kérni az áramszolgáltatótól. Ehhez mindenképpen szükséges villanyszerelő segítsége is, hogy a hálózat állapota megfelelő-e a bővítéshez.
Villanytűzhely bekötése
A villanytűzhely nagyfogyasztó, nagy megterhelést jelent az elektromos hálózatra. Minden esetben külön áramkörre szükséges bekötni. Ha gáztűzhely helyett elektromos tűzhelyre váltunk, szinte biztosan ki kell építeni hozzá egy új áramkört és át kell vizsgálni a teljes hálózatot. Erre azért van szükség, hogy a lakás elektromos hálózatát ne terheljük túl, ne alakulhasson ki túlterhelés, és az abból következő problémák, mint áramkimaradás, zárlatos vezetékek, vagy akár lakástűz.
Amennyiben nincs a villanytűzhelynek külön áramkör kialakítva, villanyszerelővel ki kell építtetni azt. Az áramkört a megfelelő biztosítékkal, és a kellő teherbírású, az általánosnál jóval vastagabb villanyvezetékkel kell kiépíteni. Ilyenkor szükséges beépíteni, amennyiben még nincs, az életvédelmi relét, vagy más néven Fi relét is, mely megvédi a hálózatot a zárlattól.
Villanytűzhely garancia feltétele a szakszerű bekötés
A villanytűzhelyekre a gyártók garanciát vállalnak, de csak abban az esetben, ha villanyszerelő végezte a bekötést. Amennyiben nem szakember végzi az üzembe helyezést, a garancia érvényét veszti. Akármilyen típusú villanytűzhely is lesz a kiválasztott, csak szakemberrel helyeztessük üzembe, hogy a garancia is megmaradjon és az otthonunk is biztonságban legyen. Pécs és vonzáskörzetében az Adakmin Kft. szakembereivel vegyük fel a kapcsolatot a szakszerű segítségnyújtáshoz!