Méhpempő, az igazi jolly joker
Általános orvoslás és természetgyógyászat, gasztronómia, kozmetológia – csak néhány olyan terület a tucatnyi közül, ahol már bizonyított a méhpempő. Cikkünkben most bemutatjuk, mi is pontosan ez az értékes alapanyag, illetve sorra vesszük, hogy milyen jótékony hatásai vannak.
Mi a méhpempő?
A méhpempő valójában nem más, mint a méhek garatmirigy-váladéka. Ez a tejszerű, szúrós illatú, savanykás, sárgásfehér anyag a méhanya tápláléka, életük első három napjában pedig a méhlárvák is ezt fogyasztják. Világszerte egyre népszerűbb, és számos bolt polcán elérhető már. Éppen ezért legyünk nagyon körültekintőek a beszerzés során! Csak megbízható forrásból, például a több évtizedes tapasztalattal rendelkező Bodó Méhészet méhpempő kínálatából vásároljunk.
Vitaminok és ásványi anyagok
A méhpempő sokrétű felhasználása abban rejlik, hogy az összetevői között számtalan vitamin, ásványi anyag és nyomelem is előfordul. Fehérje, B5-, B6- és C-vitamin éppúgy megtalálható benne, mint magnézium, kalcium, szelén, vas, cink vagy gamma-globulin. De antibiotikus és gombaölő komponenseket, valamint pro-hormonokat, illetve a szabadgyökök eltávolítását támogató 10-HDA nevű anyagot is tartalmaz. Mindennek a szervezetünkre gyakorolt pozitív hatása vitathatatlan.
Milyen jótékony hatásai vannak a méhpempőnek?
A méhpempő antibakteriális szerepéről már írtunk, de számos egyéb területen is bizonyított már. Nézzünk most ezek közül néhányat!
- Növeli a szellemi és fizikai teljesítményt, javítja a memóriát.
- Az anyagcsere-folyamatokra is pozitívan hat, gyermekeknél még étvágyfokozásra is használható.
- Enyhíti az ízületi fájdalmakat, csökkenti a gyulladásokat, erősíti az immunrendszert.
- Megfázás esetén is bevethető.
- Stresszes időszakokban nyugtatószerként is alkalmazhatjuk.
- Termékenységfokozó, illetve menstruációs panaszokat is kezelhetünk vele.
- Adaptogén, azaz kiegyensúlyozó hatásának köszönhetően szabályozza, harmonizálja a belső elválasztású mirigyek működését.
Hogyan fogyasszuk, miként tároljuk?
Egy felnőtt ember számára havi szinten átlagosan 100 gramm méhpempőt javasolt fogyasztani. Babáknak 1 éves kortól vírusos időszakban és étvágytalanság esetén, serdülőknek, sportolóknak és aktív fizikai munkát végzőknek kifejezetten ajánlott. Azt nem árt tudni, hogy a terhesség utolsó trimeszterének 1,5-2 hónapjában nem javasolt, de egyébként bátran szedhető. Szülés után pedig a tejtermelődést is fokozza, és a kisbaba növekedését is elősegíti az ásványi anyagoknak köszönhetően.
Éhgyomorra célszerű bevenni oly módon, hogy 1-3 percig tartsuk a nyelvünk alatt, és utána fél háromnegyed órán át semmit ne együnk, ne igyunk.
Hűtőben érdemes tartani, mert 2-5 fok alatt hosszú ideig megőrzi a szavatosságát. Szobahőmérsékleten megbarnul, majd a bioaktív tulajdonságai is elvesznek. Ha pár napig nem kerül hűtőbe, de 100%-ban napfénytől védett hűvös helyen, sötétben van tárolva sem romlik meg. Fontos, hogy zárt tégelyben legyen. Helyes tárolással, rendszeres fogyasztással az igazán értékes összetevők jótékony hatásait rövid időn belül érezni fogjuk.