Késleltetett hála szemlélet: ezért jó, ha nem érsz el egyből mindent, amire vágysz
A késleltetett hála szemlélete segít abban, hogy türelmesebbé és céltudatosabbá váljunk. Rövid távú örömökről lemondva nagyobb célok érdekében dönthetünk, ami hosszú távon stabilabb és teljesebb élethez vezethet.
A késleltetett hála pszichológiája
Manapság, amikor szinte mindent azonnal elérhetünk, legyen szó ételrendelésről, vásárlásról vagy szórakozásról, a késleltetett hála szemlélet jelentősége talán soha nem volt ennyire fontos. A késleltetett hála, vagy más néven késleltetett kielégülés képessége az, amikor valaki képes rövid távú örömök helyett hosszabb távú, nagyobb jutalmakra várni. Ez az önkontrollal kapcsolatos képesség életünk számos területén hasznos lehet, és gyakran a sikeres emberek egyik közös jellemzője. De hogyan működik ez a szemlélet, és miért érdemes alkalmazni?
A késleltetett hála mögött meghúzódó pszichológiai alapelv az önkontroll és az önfegyelem képessége. Az önkontroll lehetővé teszi, hogy rövid távú örömökről lemondva egy nagyobb, hosszabb távú cél felé irányítsuk az energiánkat. A Stanfordi Egyetem híres „marshmallow-kísérlete” szemléletes példa arra, hogyan hat ez a képesség az élet különböző területeire. A kísérletben részt vevő gyermekek választhattak: azonnal megehetnek egy szem édességet, vagy várnak, és kettőt kapnak. Azok, akik képesek voltak várni, később az élet más területein is sikeresebbek lettek.
Hogyan hat a szemlélet az életünkre és pontosan milyen területen alkalmazható? Részletek a galériában!
Azt, hogy meddig élünk, nemcsak a genetikánk, hanem az életmódunk is jelentősen befolyásolja, kutatások pedig bebizonyították, hogy egyes szokások hozzásegíthetnek ahhoz, hogy akár 100. születésnapunkat is megünnepelhessük.
Leadfotó: 123RF