Melanoma: minden, amit az egyik legveszélyesebb daganatról tudni kell
Bőrgyógyász elárulja, mit kell tudni a melanomáról, és hogyan ismerheted fel a rosszindulatú daganatot.
Melanoma malignum
A melanoma malignum az egyik legrosszabb indulatú daganat, amely a bőrben és a nyálkahártyákban található melanocita pigment-sejtekből fejlődik ki. Mivel az utóbbi években jelentősen megnőtt az előfordulása, ezért érdemes komolyan venni, és bármilyen gyanús bőrelváltozás esetén bőrgyógyászhoz fordulni – hívja fel a figyelmet Dr. Virágh Zsófia, a New Beauty Orvos-Esztétikai Központ bőrgyógyásza. A legtöbb ilyen daganat a sejtekben termelődött pigmentanyagtól, a melanintól fekete vagy sötétbarna színű, de néhány esetben ezek a sejtek nem termelnek melanint, ezért a daganat megjelenése más színű is lehet, úgymint rózsaszín, világos vagy fehér, de keveredhet benne kék, bíbor és piros is. Alakja változatos, szélei általában szabálytalan formájúak. Felülete gyakran kiemelkedik, egyenetlen, mérete meghaladhatja az 5 mm-t.
A melanoma bárhol kialakulhat a bőrben, de férfiak esetében leggyakrabban a törzsön, nőknél pedig az alsó végtagokon jönnek létre ezek a rosszindulatú elváltozások. Emellett gyakran alakul ki a nyakon és az arcon is, de ruhával fedett testrészen, tenyéren és talpakon, valamint hajlatokban is keletkezhetnek ilyen daganatok. Elsősorban a világos bőrű emberek esetében nagyobb a veszélye, főleg az UV-sugárzásnak fokozottabban kitett helyeken. Az esetek felében ép bőrterületen jelentkezik, kisebb százalékában anyajegyből, illetve ritkán kék anyajegyből indul ki.
A melanoma diagnózisa
Mivel a későn felfedezett melanoma nagyon rosszindulatú, hamar ad áttétet a test távolabbi pontjaira is, ezért a betegség prognózisa is rossz. Időben felfedezve és eltávolítva azonban teljes gyógyulás érhető el. Minden gyanús bőrelváltozás esetén, vagy fokozott kockázatú egyének esetében, akik általában világos bőrűek és festékes anyajegyek találhatók a testükön, javasolt a bőrgyógyászt legalább évente egyszer felkeresni szűrővizsgálat céljából. A szakorvos egy speciális nagyítóval, a dermatoszkóppal megvizsgálja az elváltozásokat, és ha kórosnak ítéli meg, akkor javasolja annak eltávolítását. Az épben kimetszett és eltávolított anyajegyek szövettani vizsgálatra kerülnek, és ha az igazolja a rosszindulatú bőrelváltozást, akkor további vizsgálatokra és onkológiai kezelésekre lehet szükség.