Top 5 érdekesség az Operaházról – Tudtad, hogy melyik volt Sissi kedvenc széke és miért?
Esetleg arra vagy kíváncsi, hogy mennyibe került egy jegy? Ki az, aki csak töltött fegyverrel volt hajlandó az épületbe lépni? Az Operaház történetéről és legendáiról lesz szó ebben a cikkben.
Az Operaház rövid története
1884 szeptember 27.-én megnyitotta kapuit az akkor még Magyar Királyi Operaházként ismert Magyar Állami Operaház. I. Ferenc József király is részt vett az ünnepségen, ahol a Bánk bán első felvonását, a Hunyadi László nyitányát és a Lohengrin első felvonását adták elő. Az előadást Erkel Ferenc vezényelte.
Az ünnepélyes megnyitót viszont egy nehéz időszak követte. A lelkes társulat nem tudott megfelelni sem létszámban, sem színvonalban a korabeli színjátszás követelményeinek. Ráadásul a pesti közönség nem tudta megfizetni a költségeket. 1888-ban változás történt. Az intézmény igazgatója Gustav Mahler volt, az ő nevéhez fűződik az Operaház első aranykora. Az első világháború viszont megint csak megakasztotta az Opera fejlődését, olyannyira, hogy egy évre be is kellett zárni. A két világháború között ismét fejlődésnek indult, hála az akkori igazgatóknak: Radnai Miklósnak és Márkus Lászlónak.
A második világháború sem tett jót az intézménynek, de ezen viszontagságokat már könnyebben viselte. Így viszonylag hamar, 1945 márciusában újból megnyitotta kapuit. Ekkor lett a hivatalos neve Magyar Állami Operaház. Később a közönség létszáma is növekedni kezdett, így hozzácsatolták a Városi Színházat, amely 1953-tól az Erkel Színház nevet viseli.
És most következzenek az érdekességek...
fotó: 123rf.com
Lapozz, a cikk folytatódik!