Ez az anyag még az aranynál is többet ért: csak az uralkodók és nemesek engedhették meg maguknak

Mi lehetett értékesebb az ókorban, mint az arany, a gyémánt vagy bármely más nemesacél, amit tényleg csak az igazán gazdagok birtokolhattak?

A türoszi bíbor mítosza

Létezik egy görög mítosz, miszerint Herkules a parton sétált a kutyájával, amikor az játékosan ráugrott egy tengeri csigára. A kutya bundája váratlanul helyenként lila színű lett. Herkulesnek ez csak később tűnt fel, mivel épp fontosabb dolga volt: udvarolni egy Tyro nevű nimfának. De mikor feltűnt neki a kutyája lila bundája, kitalálta, hogy neki is kell egy ugyanolyan színű köpeny. A legenda szerint ez így keletkezett a türoszi bíbor.

Persze Herkules és kutyája története pusztán mítosz, de a türoszi festék iránti vágy nagyon is valóságos volt az ókori világban és sajnos borzasztó ára volt annak, hogy az uralkodók és nemesek ennyire kedvelték a lila színt.

Kattints a galériára!

A türoszi bíborfestéket először Tírusz föníciai városában (a mai Libanon területén) állították elő, talán már i.e 16. században. A görög mítoszok visszhangjaként a föníciai mitológia azt állítja, hogy a festéket akkor fedezték fel, amikor Melqart isten (akit gyakran Herkulesként azonosítanak) elment a tengerpartra sétálni a szeretőjével, Tyrosszal és kutyájával. A kutya megharapott egy tengeri csigát, amitől lila lett a bundája, és így fedezték fel a türoszi bíbort.
Kattints a további képekért!

Kleopátra parfümje annyira legendás volt, hogy Marcus Antonius állítólag kilométerekről megérezte a királynő illatát, mielőtt hajói megérkeztek királysága partjaira.

Leadkép: 123rf.com, Forrás: ATI

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Lifestyle
A Vízöntőnek felajánlhatják az álommunkát. Napi horoszkóp.
Fashion&Beauty
Az idei ősz legnagyobb táskatrendjei nem csak a divatról, hanem az önkifejezésről is szólnak.
Egészség
Továbbra is morcos, őszi idő van, és ilyenkor sokaknál alakulhat ki fejfájás, akár migrénes is. Azonban a gyógyszerrel nem árt vigyázni a szakértők szerint.