Kisebb lenne a munkanélküliség, ha ezt a képességet is figyelnék a cégek
Szakértőnk, Eideh Titanilla szerint nem lenne akkora munkaerőhiány, ha a cégek a kiválasztásai folyamat során figyelnének egy fontos képességet.
Az IQ és az EQ szerepe a munkaerő kiválasztásánál
Szenvedélyed a munkád? Akkor érdemes többet tudnod arról, mi az IQ és EQ szerepe a munkaerő kiválasztásánál. Ezt a cikket ajánlom figyelmébe vezetőknek, cégtulajdonosoknak és mindazoknak, akik a munkaerő világában érintettek. Minden szervezeti elakadás mögött egyéni probléma áll fenn, vagyis a vezetőt harmóniába kell hoznunk önmagával.
Harcosnak, startupnak vagy bárminek is nevezzék a Karrieredző programomat (a program részleteiért látogass el a Karrieredző Facebook oldalára), mindenesetre 21. századi munkaerőhiányra megoldás lehet, ezt bizonyítják referenciáim is. Tisztázzuk először is fogalmakat!
Az IQ (intelligence quotient, azaz intelligenciahányados) egy viszonyító szám, amelynek segítségével kimutatható, hogy a vizsgált személy pillanatnyi értelmi képessége (értsd: intelligenciája) és az azonos életkorú, átlagos értelmi képességekkel rendelkező személy szellemi teljesítménye között milyen mértékű pozitív vagy negatív eltérés tapasztalható.
Az érzelmi intelligencia (EQ) az a képesség, amivel valaki fel tudja ismerni és kontrollálni tudja a saját érzéseit, valamint értelmezni, mások érzéseit.
Nézzük meg az érzelmi intelligencia területeit:
- Magabiztosság és öntudat
- Becsületesség és szavahihetőség
- Empátia
- Lelkesedés és lendület
A megoldás a munkaerőhiányra
Miért is foglalkozunk a HR jövőjével annyit mostanság? A média lépten-nyomon a munkaerőhiányról ír. A munkaerőhiány megoldására a jelen állomány fejlesztésén kell a fókusznak lennie és a jövő nemzedékére is érdemes odafigyelni, hogy a „képzések” összhangban legyenek a munkaerő helyzetével. Többek között ezzel is foglalkozik, a @HR Fest őszi programja, különösen elgondolkodtatónak tekintem Carole Gaskell témáját: a jövő már itt van, nem kerülhetjük el. Körülöttünk minden változik, nekünk Hreseknek is változnunk kell.Téged mi motivál, hogy változtass?
Ma már egyre több munkahelyen és iskolákban használják az IQ teszteket annak eldöntéséhez, hogy az ember milyen racionális képességgel és tudással rendelkezik. Minél nagyobb az IQ teszt eredménye, annál nagyobb lexikális tudással bír az ember.
Ezek a tesztek azonban sok esetben fals eredményeket adnak, mivel nem vizsgálják összességében az embert. Nincs meg a személyes kapcsolat a vezető és munkavállaló között. Pedig a személyes beszélgetésekből sok mindent le tud szűrni mindkét fél. A későbbiek során pedig előbb-utóbb kiütközik az a probléma, hogy a dolgozó nem tudja feladatát kellőképpen megoldani, mert olyan képességek hiányoznak belőle, mint a problémamegoldás és gyors, határozott döntések meghozatala. Egyszerűen robotokká válnak, és csak a feletteseik utasításait tudják elvégezni. A vezetők esetében a magas IQ egoizmushoz vezet és „csőlátáshoz”. Csak a berögzült szokások és szisztémák szerint képes dolgozni és embereket irányítani. Rugalmatlanná válik és a változásokat nem fogadja el.