Izomlázad van az edzéstől? Ezekkel segíthetsz a problémán!
Sokszor a sportolás során nem is az edzések olykor megerőltető mivoltától tartunk, hanem a gyakorlatokat követő izomláztól, mely általában a következő napokban jelentkezik. De mégis mi az az izomláz, és mit tehetünk az edzést követő fájdalom ellen?
Az izomláz teljesen normális, de kellemetlen tünetekkel járhat
Sokan tapasztaljuk, hogy edzések után – főként a nagy intenzitású, megterheléssel járó mozdulatoknál vagy huzamosabb kihagyásokat követően – megjelenik pár nap múlva a kemény izomláz, ami olykor olyan szinteket ölt, hogy a mindennapokban is akadályozza az embert. Az izmok fájdalmas gyulladását régebben csakis a felgyülemlett tejsav túlzott termelésnek tulajdonították, de mára már bizonyossá vált, hogy az izomláz kialakulásáért más tényezők is felelősek lehetnek.
Például magas intenzitású sportoknál előfordul, hogyha oxigén hiányában tejsav keletkezik, egyhelyben maradva gyulladást okozhat. Ezen kívül a szabadgyökök felszaporodása miatt, illetve az izomrostok sérüléseként is kialakulhat fájdalmas izomláz, csakúgy, mint a sejteken belüli kalciumfeldúsulás következményeképpen.
Az izomláz, bár egy ártalmatlan folyamat, mégis, érdemes átgondolni, hogyan edzünk és fejlesztjük az egyes izomcsoportokat, hogy az egészséges fejlődést biztosítva izmaink könnyedén tudjanak regenerálódni. Sajnos, ha kezdők vagyunk, elkerülhetetlen a dolog, illetve a nagy intenzitású fizikai megterheléssel is eredményezhetjük az izmok fájdalmas gyulladását. Szerencsére van néhány tippünk, hogyan tudunk úrrá lenni a gyötrő izomlázon!
Kattints a galériánkra!
A szakértő elmondja, mik a legtipikusabb hibák és mire figyelj, ha nem edzővel tornázol.