4 étel, amiről nem is gondoljuk, mennyi vitamin van benne
Egyre többekben ébred fel az egészséges táplálkozás iránti igény, azonban a rengeteg információ közül nehéz kiszűrni, mit is jelent pontosan a kiegyensúlyozott étkezés. Az alábbi cikkből megtudhatod, hogyan vihetsz be elegendő vitamint és ásványi anyagot a szervezetedbe, miközben finomakat eszel és élvezed az ízeket.
Kiegyensúlyozott táplálkozás
A kiegyensúlyozott étkezés lényege, hogy megfelelő arányban fogyasztunk fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat, valamint elegendő vitamint és ásványi anyagot biztosítunk a szervezetünk számára. De mégis milyen előnyökkel jár az egészséges táplálkozás? Egyrészt megelőzi a túlsúlyt, ezáltal kíméli a szívet, a tüdőt, az ízületeket, és alacsonyabb stressz-szintet is eredményez. Emellett javítja az agy vérellátását, így a szellemet is táplálja. Összességében tehát a szervezet normál működésének alapja.
Mivel segítjük a szervezetünk?
A testünknek persze nemcsak az ízek és az energia miatt van szüksége a táplálékra, hanem a vitaminok, tápanyagok okán is, amelyek erőben, vitalitásban tartják szervezetünket. Nézzük, melyek immunrendszerünk legfőbb harcostársai!
- C-vitamin: már a gyerekek nagy része is ismeri, hiszen egészen kicsi kortól kapja multivitaminos rágótablettákba, vagy épp gumicukorba bújtatva. Az immunerősítésben lényeges szerepet játszik.
- A-vitamin: a bőr, illetve a szemek egészségében fontos szereppel bír, csakúgy, mint a betegségek elleni harcban.
- B-vitaminok: A nyolcféle B-vitamin főként a gyomor-és bélrendszer egészségéért felel.
- D-vitamin: az egyik leglényegesebb tápanyag, immunrendszer-erősítő – nem véletlen, hogy újszülött kortól ajánlott.
- E-vitamin: kevésbé népszerű vitamin, pedig a stressz elleni védelemben fontos szerepet játszik.
- Cink, szelén, vas, magnézium, folsav: ezek a nyomelemek szintén jelentős szerepet töltenek be egészségünk megőrzésében. A cink a fehérje-, a szelén a pajzsmirigyműködést támogatja, míg a vas bevitele megelőzi a vérszegénység kialakulását. A magnézium az idegrendszerre, a folsav a vérképzésre gyakorol jótékony hatást.
4 étel tele vitaminnal
Az egészséges táplálkozás, olykor bármilyen misztikusnak is hangzik, teljesen hétköznapi ételekkel megvalósítható. Néha persze kiegészíthető az étlap egy-egy különlegességgel is, ezek közül azonban választhatunk olyan ételeket, amelyek számos formában elkészíthetőek, így sokszínűvé tehetik az otthoni gasztronómiát. Nézzük, mit ne hagyjunk ki semmiképp, ha a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitelre törekszünk!
Tojás
A tojás amilyen egyszerű, annyiféle receptet rejt magában, és a jó hír, hogy nem csupán az elkészítés terén sokszínű, de a tápanyagokat tekintve is. Nem véletlen, hogy az életmódváltást megcélzó étrendekben is nagy szerep jut neki, hiszen a fehérjetartalma magas, miközben kevés zsír található benne. Emellett rendkívül gazdag vitaminokban: tartalmaz A-vitamint, E-vitamint, B-vitaminokat, valamint egyaránt gazdag vasban és folsavban. A tojás amellett, hogy maga egy multivitaminnal ér fel, alacsony kalóriatartalmú étel. Egy darab mindössze 75 kalória körül van, ezért a főtt tojás például kiváló étel a vacsoraasztalon.
Olajos magvak
Bár ahogy az az összefoglaló nevükből is látszik, zsiradéktartalmuk magas, mégis remekül beépíthetőek az egészséges étrendbe. Ide tartoznak például a diófélék, a mogyoró, a mandula, a pisztácia és a napraforgómag. Tízórai vagy uzsonna címén beilleszthetőek egy rohanós napba, amikor nassolás helyett pár szemet elrágva feltölthetjük az energiaraktárainkat, anélkül, hogy hosszabb étkezést kellene beiktatnunk. Fehérje- és telítetlen zsírsav-tartalmuk nagyon magas, ezek élettani hatása igen kedvező, sőt magnézium, vas, cink, valamint kalcium is található bennük. Emellett tartalmaznak E- és B-vitaminokat, de segítik az A, D és K-vitamin felszívódását is a szervezetben.
Hüvelyesek
Tarkabab, zöldbab, csicseriborsó, szója, lencse – mi a közös bennük? Mind a hüvelyesek családjába tartoznak, amelyeknek a zöldségek közül a legnagyobb a fehérjetartalmuk, magas a rosttartalmuk, valamint nagy mennyiségben tartalmaznak vízben oldódó vitaminokat. B-vitaminokban különösen bővelkednek, így jótékony hatást gyakorolnak az emésztésre, emellett foszfor és cink is nagy arányban található bennük, de a csontok képződéséért felelős mangán is jelen van ezekben az ételekben. A gluténérzékenyek számára a hüvelyesekből alacsony glikémiás indexű liszteket is készítenek.
Avokádó
Bár zöldségként készítjük el, valójában a Közép-Amerikából származó különleges növény a gyümölcsök családjába tartozik. Rengetegféle tápanyagot tartalmaz, a tojáshoz hasonlóan valódi multivitaminbomba: vas, cink, magnézium, Omega-3 zsírsav, valamint A-, B-, C-, E- és K-vitamin is megtalálható benne. Készíthetünk belőle krémet pirítósra, vagy húsok mellé, süthetünk a közepében tojást, de főzhetünk belőle mexikói fűszerezésű levest is.
Az étkezésen túl
Az őszi-téli időszakban, amikor számos betegséggel kell szembenéznünk, nem tudjuk kizárólag ételekből bevinni a megfelelő mennyiségű vitaminokat és ásványi anyagokat. Ezért nyugodtan pótoljuk azokat táplálékkiegészítőkkel, multivitaminokkal, cseppek és tabletták formájában beszedett készítményekkel. Kiemelt fontosságú a D- és C-vitamin pótlása, de élethelyzettől függően figyeljünk a bőr, az idegrendszer, az emésztőrendszer, vagy épp a stressz-szintünk karbantartására.
Ne feledjük! Az egészséges táplálkozás nem azt jelenti, hogy egyfélét fogyasztunk, sokkal inkább szól a sokszínűségről és a mértékletességről, amely során a megfelelő ételeket kombináljuk a megfelelő napszakban. Jó étvágyat hozzá!