Vitamin ABC: B3-vitamin
A legelfeledettebb vitaminok egyike a B3, melynek hiánya a történelemben már sokszor felelt súlyos betegségek kialakulásáért.
A B3-vitamin ismeretes még mint niacin nikotinamid is, hisz nikotinsav és nikotinamid formájában jelenik meg. Vízben oldódó, fehér anyag, melynek legnagyobb raktára a máj.
Az egyik leggyorsabb és legerőteljesebb sejtregeneráló, így mindenféle betegség gyógyításában hatékony. Az elektronok sejtekbe való elszállítását aktiváló koenzim, a hidrogénatomok áramlásáért is ez a vitamin felelős, így nélküle hamar elhalnak a sejtek. Elengedhetetlen a sejtosztódásban, illetve a DNS, RNS és a fehérjék szintézisében, illetve kulcsfontosságú a hemoglobin (oxigént szállító fehérjék a vörösvérsejtekben) termelésében és újratermelésében.
Az idegrendszer, a keringési rendszer és az emésztőrendszer normális működéséhez járul hozzá, bőrkarbantartó és elősegíti a méregtelenítést, sőt a szénhidrát, zsír és fehérje metabolizmusban nélkülözhetetlenek. Részt vesz a koleszterin termelésében és egyes hormonok (például nemi hormonok) képződésében. Hatását fokozhatjuk, ha a többi B-vitamin, az aszkorbinsav és a foszfor bevitelt is növeljük. Hatását gátolhatják a kávé, a cukor és az antibiotikumok. Gyerekek számára a napi niacinadag 5-12 mg, nőknek 13-15 mg, férfiaknak pedig 15-20 mg. A terhes nők és a nehéz fizikai munkát végzők mindenképpen vegyenek még magukhoz pár milligrammot. Legismertebb hiánybetegsége a pellagra, ami a túlzottan sok kukoricát fogyasztók körében fordul elő.
Élelmiszerek amikben megtalálható
Mogyoró, lencse, hal, belsőségek, máj, tojás, hüvelyesek, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, élesztő.
Mire hat
Zsírok és fehérjék feldolgozása, bőr, haj, idegek, szövetnövekedés.
Hiánytünetek
Súlyveszteség, pigment változások, pattanások, hajhullás, korpásodás.