Ne sózd agyon az ételt! Így használd okosan a sót
A túlzott sófogyasztásnak alattomos és rettenetes egészségkárosító hatásai vannak. Mivel a tüneteket nehéz észrevenni, így a legegyszerűbb megelőzni ezeket a betegségeket. Megmutatjuk, hogy miként használd a sót okosan.
Sóval az egészségért
A só, ha a megfelelő mennyiséget fogyasztjuk belőle, akkor létfontosságú alapanyagnak számít. A só egyik alkotóeleme a nátrium, amihez szinte kizárólag csak só formájában tudunk hozzá jutni. A nátrium szorosan együttműködve a káliummal az úgynevezett ozmotikus nyomás fenntartásában játszik fontos szerepet, emellett elengedhetetlen az idegrendszeri ingerületek átvitelénél is.
A napi ajánlott sóbevitel nagyjából egy kávéskanálnyi sót jelent. Ez a mokkáskanálnyi mennyiség nem azt jelenti, hogy ennyit szórhatunk el napközben, hanem azt, hogy ez az összes, amennyit ehetnénk belőle. Egy átlagos honfitársunk ennek a 7-szeresét fogyasztja átlagosan.
Miben van só?
Só nem csak a sós ételekben van, hanem azokban is, amelyeknek az íze semleges vagy éppen édes, ezért sokan nem is tudják felmérni, hogy mennyi sót fogyasztanak. Magyarországon a gyártóknak és forgalmazóknak nem kötelességük feltüntetni a termék csomagolásán a sótartalmat. Ebből kifolyólag nehéz kiszámítani, hogy mennyi sót viszünk be a szervezetünkbe, de az a legbiztosabb, ha bizonyos termékeket kerülünk.
A feldolgozott és készételek rengeteg sót tartalmaznak, főleg a "gyorsan elkészíthető" ételek, mint a tésztaszószok, zacskós levelek, kész melegszendvicsek stb. A sok só mellett, rengeteg E-adalékot és egészségre káros anyagokat tartalmaznak, így több érv is szól a kizárásuk mellett.
Rengeteg só van a feldolgozott húsipari termékekben, így a felvágottak, szalámik és pástétomok fogyasztását is mérsékelni kell. Még az ásványvíznek is magas lehet a sótartalma, így érdemes olyat választani, aminek a nátrium tartalma alacsony. Az a legjobb, ha az alacsony nátrium tartalomhoz magas kálium tartalom párosul, hiszen a kálium segít egyensúlyba hozni a nátrium szintet.
Sózz, de ésszel!
Első lépésben felezd meg az összes só mennyiséget, amit eddig használtál és kóstold újra az ételeket, ha nem találod elég ízesnek, ízesítsd pár fűszerrel. Sütés-főzés során csak az elkészítés utolsó fázisában sózd meg az ételt, a többi fűszerrel pedig nyugodtan bánj bőkezűen, inkább ezekkel adj ízt az ételeknek.
Próbálj ki többféle sót, hiszen a konyhasónak is több változata van, például tengeri só, kősó. De léteznek organikus sók is, mint például a himalájai só. Ha nem tudsz lemondani a sós ételekről, akkor ellensúlyozd azzal, hogy sok nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztasz, ugyanis ezekben sok a kálium ellensúlyozza a túlzott nátrium bevitel káros hatásait. Az asztali sótartót pedig száműzd a kezed ügyéből, így nem is fogsz elcsábulni az asztalnál sem.