Állandó éhségérzet - Mi az oka, mit tegyünk ellene?
Az éhség tulajdonképpen az agy jelzése arra, hogy a testnek táplálékra van szüksége. A folyamatos, enyhe, vagy akár erősebb éhségérzet egyértelmű, és normális tehát például diétázáskor. Ám vannak esetek, amikor a rendszeres táplálkozás ellenére is szinte folyamatosan éhséggel küzdünk. Mi okozhatja ezt, és mit tehetünk ellene?
Lehetséges okok
Ha nem diétázunk, olykor még akkor is okot adhat állandó éhségre a nem megfelelő táplálkozás. Előfordul ugyanis, hogy nem az étel mennyiségével, hanem minőségével van probléma, vagyis nem azt esszük, amire szükségünk van. A helyes táplálkozás alapköve, hogy mindent megfelelő arányban és mennyiségben együnk. Van, aki sokat eszik, mégis éhezik, mert túl sok felesleges, ám kevés hasznos anyagot juttat szervezetébe, gyorséttermi fogásokat, vagy péksüteményeket. A túlzott cukorfogyasztás is „üres kalóriákat” jelent, hízlal, de a test nem tudja igazán hasznosítani.
Egyesek szerint kiválthatnak folyamatos éhségérzetet diétás üdítőitalok, néhány italporból készült üdítő, vagyis a túlzott édesítőszer fogyasztása is. Ez bizonyos feltételezések szerint annak köszönhető, hogy édes ízük miatt ezek a cukorpótlók inzulinkiáramlást vált ki, ami miatt csökken a vércukorszint, ez pedig további éhségérzetet vált ki. Egyes vizsgálatok már igazolták, hogy ez nem így van, de sokan vannak, akik tapasztalják az édesítők e negatív hatását, érdemes tehát ezt is figyelembe venni.
Furcsa módon olykor az is előfordul, hogy éhségérzetünk hamis, valójában nem éhesek, hanem szomjasak vagyunk. Ezt kevesen tudják, de valóban, lehetséges, hogy az „éhség” nem ételt, hanem folyadékot feltételez. Ha nem iszunk eleget, testünk továbbküldi az éhség jeleit, és bár eszünk, a szervezet nem kapja meg, amire vágyott, így éhesen állunk fel az asztaltól.
Az állandó éhségérzet – nem is kevés esetben – pszichés tényezőkre vezethető vissza. Ez is hamis éhségégérzetet jelent, tulajdonképpen „lelki éhséget”. Nem a táplálékot hiányoljuk tehát folyamatosan, hanem valami egészen mást. Ez sok esetben komoly elhízáshoz vezet, hiszen az evés ilyenkor pótcselekvés. Hiányát érezhetjük valakinek, valaminek, egy érzésnek, akár egy beszélgetésnek, vagy ölelésnek is.
A legkisebb valószínűsége szerencsére annak van, hogy a kínzó éhségérzet valamilyen egészségügyi okra vezethető vissza, ám érdemes ezekről is említést tenni. A probléma okozója lehet például a pajzsmirigy túlzott aktivitása, ami gyorsabb anyagcserével jár együtt. Előfordul, hogy valamilyen emésztőrendszeri betegség, akár gyomorfekély a ludas, ezenkívül magas inzulinszint is kiválthat folyamatos éhséget, ami pedig 1-es típusú cukorbetegségre utalhat.
Kezelés
A legjobb, ha végigkövetve a lehetséges okokat próbáljuk megoldani a problémát. Ha a táplálkozásunkban vannak hiányosságok, először ezeket kezeljük. Étkezzünk változatosan, együnk kevés fehérjét, rostban gazdag finomságokat, és értékes szénhidrátokat, például teljes kiőrlésű termékeket. Próbáljuk meg mellőzni az édesítőszereket, teába, kávéba inkább használjunk kis mennyiségű cukrot, és ne fogyasszunk diétás kólát, egyéb üdítőitalokat. Azonban a napi 2-3 liter folyadékbevitelt tartsuk be, erre ásványvíz, gyógyteák, facsart gyümölcslevek a legjobbak.
Ha még mindig folyamatos az éhségérzet, tegyük fel a kérdést, „Mit ennék szívesen?”. Amennyiben nem tudjuk a választ, kérdezzük meg magunktól, „Mire vágyom, minek örülnék most leginkább?”. Ha erre már van érdemleges megoldás, próbáljuk meg azt teljesíteni, sok esetben ez nem is olyan nehéz.
Mindenképpen érdemes azonban orvoshoz fordulni, ha semmi sem vezet megoldáshoz, és az állandó éhségérzet már régóta fennáll.