Senki sem szeret párás lakásban élni, de mit tehetünk ellene?
Sokan keserednek el attól a ténytől, hogy hiába takarítják ki rendszeresen a lakást, szereznek be légfrissítőket, portalanítanak, mégis kellemetlen állott, nehéz szag marad a levegőben. És ha emellett még a penész is megjelenik a falakon, az bizony még elkeserítőbb érzés.
Ilyenkor nyilvánvalóan felmerül a kérdés, hogy van-e valamilyen házi praktika arra, hogy eltüntessük ezt a nehéz, dohos levegőt és tiszta, friss környezetet biztosítsunk a család számára?
Cikkünkben megnézzük, hogyan tudunk megfelelő páratartalmat elérni, ezáltal megelőzni vagy megszüntetni a penészedést anélkül, hogy nagyobb beruházást kelljen eszközölnünk.
A megoldás ezekben az esetekben a páratartalom csökkentése
A magas páratartalom okozza ugyanis a dohos levegőt, végső soron a páralecsapódást és a penészt, így a megoldás ennek a csökkentése. Egy biztos: vannak bizonyos házi praktikák, amelyeket taglalunk is, de ezek csak kisebb probléma esetében segítenek. Hosszú távon mindenképpen be kell ruházni a Trotec-LPV-nél kapható páramentesítő készülékbe, cikkünkben azt is elmondjuk, hogy miért van erre szükség.
Miért van az, hogy az egyik lakás párás, a másik pedig nem?
Bosszankodhatunk azon, hogy a mi lakásunk miért penészedik, a barátainké pedig miért nem, de ennek a legtöbb esetben technológiai okai vannak. A megfelelően hőszigetelt és hőhídmentes házakkal a legtöbb esetben nincs ilyen probléma. Azonban a szigeteletlen házak esetében a lakásban felgyülemlett pára a hideg falakra csapódik le, ahol a nedvesség hatására a penész is megtelepedik. A páralecsapódás jelenségét az ablakon láthatjuk a legkönnyebben.
A régi ablakok nem voltak ilyen jól záródóak, mint a maiak, ezért a pára ki tudott rajtuk jutni. Egy kiválóan záródó ablak esetében azonban a pára bent marad, az állandó szellőztetés pedig nem nyújt megoldást, csupán a fűtési költségeket növeli.
Ha kicsi a baj, akkor a párás tevékenységek, mint például a főzés vagy a teregetés csökkentésével, gyakori szellőztetéssel, só kihelyezésével orvosolhatjuk a helyzetet. Azonban, ha ezek a házi praktikák nem válnak be, és hőszigetelésre, lakáskorszerűsítésre sincs pénzünk, akkor jöhetnek a páramentesítő készülékek!
Ennyi lenne az egész, egy páramentesítő készülék?
A jó hír az, hogy igen! Ha eddig még nem látta működés közben ezt a remek ki szerkezetet, akkor meg fog lepődni, hogy milyen jelentős mennyiségű folyadék fog benne összegyűlni. Ezek a készülékek ugyanis úgy működnek, hogy beszívják a szoba levegőjét, majd a belsejükben lévő, hűtőszekrényhez hasonló hideg felületen a levegőben lévő pára lecsapódik. Ezután újra visszamelegítik a levegőt szobahőmérsékletre és visszakeringetik a szobába. Így a szoba levegője folyamatosan áthalad a berendezésen, ami a párát kicsapja belőle és optimális páratartalmú levegőt enged vissza a szobába.
Ha eddig szomorúan konstatálta, hogy szélmalomharc a penész elleni küzdelem, akkor adjon esélyt a párátlanító készüléknek és érezze magát újra remekül az egészséges, tiszta levegőjű lakásában!