A pontos számok: ennyi fehérje van a különféle zöldségekben
A fogyókúra sikere múlhat azon, mennyi proteint viszünk be a szervezetünkbe.
A fehérjékről
A fehérje - a szénhidrát és a zsír mellett - egyike a három tápanyagfélének, amelyre a szervezetünknek nagy mennyiségben van szüksége. Alapvetően fontos a test megfelelő működéséhez, hiszen minden sejtszinten lejátszódó folyamatban részt vesz: felelős a szövetek felépítéséért és karbantartásáért, a fizikai sérülésből való gyorsabb lábadozásért, az izomsérülések regenerálódásáért és az izmok növekedéséért. Úgynevezett aminosavak alkotják, ezekből az emberi szervezetben húszféle fordul elő. Közülük tízet saját magunk is képesek vagyunk előállítani szintézissel, a másik tízet viszont nem, ezeket a táplálkozásunkkal kell bevinni. A fehérjéknek két nagyobb csoportja létezik, a teljes értékű és a nem teljes értékű. Előbbi alatt az állati eredetű, utóbbi alatt pedig a növényi eredetű fehérjéket értjük.
A fehérjék és a fogyás
Minél aktívabb az ember, annál több fehérjére tart igényt. A Házi Patika szerint egy átlagos életvitelű embernek napi szinten kilogrammonként 0,8 grammot kell bevinnie a szervezetébe, míg aktív sportolóknál ez a szám 1,2-1,4 grammra nőhet. Proteint egyébként nem csupán azért érdemes fogyasztani, mert hozzájárul a test egészséges működéséhez, hanem a hatékony és biztonságos súlyvesztés miatt is. Szakértők szerint, ha lecsökkentjük a bevitt szénhidrát mennyiségét, a fehérjéét viszont megnöveljük, fogyhatunk: a szervezet glikogén raktárai ugyanis kiürülnek, és maximális lesz a zsírégetés.
A legismertebb fehérjeforrás a csirkemell és a tojás, ám a diétázóknak nem kell kizárólag e két hozzávalón élniük a sikerhez. Kevesen tudják, de a zöldségek között is vannak olyanok, amelyek magas fehérjetartalommal bírnak (amellett, hogy rostban és vitaminokban gazdagok), így segíthetnek elérni a célunkat. A folytatásban összeszedtük a pontos számokat, hogy tudd, melyik zöldség nem maradhat ki a proteindús diétából, és melyik az, amit hanyagolhatsz.