Tények és tévhitek a napozásról
Régóta közismert tény, hogy a napfény fokozza vitalitásunkat és feldobja a hangulatunkat is. Számos olyan mítosz él azonban még ma is, aminek egy kicsit érdemes utánagondolni, hiszen csak akkor élvezhetjük igazán felhőtlenül a napsütés energizáló hatását, ha egyaránt tisztában vagyunk a napsütés pozitív és negatív hatásaival is.
1. mítosz
A szoláriumozás a legjobb módja, hogy felkészítsük bőrünket a napozásra.
A szoláriumozás során főképpen UVA sugárzásnak tesszük ki bőrünket. A bőr saját védelmi mechanizmusa viszont – a szaruréteg megvastagodása és a fokozott melanin termelés – elsősorban az UVB sugárzás hatására indul be. UVA sugárzás hatására ugyan kialakul egy sötétebb bőrtónus, de ez sokkal rövidebb ideig marad meg. AZ UVA sugarak mélyen behatolnak a bőr kötőszövetébe, és ez olyan krónikus fényártalmat okozhat, mint amilyen a korai bőröregedés is, de növeli a napallergiás betegségek kialakulásának esélyét is. Éppen ezért sokkal egészségesebb, ha fokozatosan szokatjuk hozzá bőrünket a napsugárzáshoz, miközben olyan napozóterméket használunk, ami megfelel a bőrtípusunk igényeinek is. Érdemes viszonylag magas faktorszámú termékkel kezdenünk a felkészülést, mint például a NIVEA Sun Hidratáló Naptej FF30, vagy FF50+, ami nem csak megbízható védelmet biztosít, hanem intenzíven hidratálja is a bőrt.
2. mítosz
Azoknak, akiknek szépen lebarnult a bőre, már nem kell használniuk napozókrémet, hiszen a bőr saját védelme éppen elegendő oltalmat ad az UV sugarakkal szemben.
A lebarnult bőr természetes védelmet nyújt a napsugarakkal szemben, de csak viszonylag kis mértékben. Körülbelül annyit, mint amennyit egy 4-es vagy 6-os faktorszámú napozókészítmény. Éppen ezért, egy bizonyos fokú barnaság elérését követően már lehet valamivel alacsonyabb faktorszámú terméket használni, de a napozókrémek teljes elhagyása egyáltalán nem ajánlott. Az érzékeny bőrűeknek pedig érdemes egész nyáron magas (minimum FF30-as) faktorszámú termékekkel védeni bőrüket. Az UV sugárzás erőssége függ a földrajzi elhelyezkedéstől is, ezért nyaralás előtt érdemes a célállomást is figyelembe venni, amikor napozókrémet választunk. A könnyű és áttetsző formula pillanatok alatt felszívódik, és nem hagy ragacsos nyomot a bőrön, mégis kellemesen hidratál, ráadásul saját igényeinknek megfelelően választhatjuk ki, milyen, magas faktorszámúra van éppen szükségünk.