A tudósok elárulták, mikor jön a világtörténelem utolsó teljes napfogyatkozása
Még sokat kell rá várni, de mivel a Hold egyre csak távolodik a Földtől, néhány millió év múlva biztosan bekövetkezik az utolsó teljes napfogyatkozás.
Egyre távolabb sodródik tőlünk a Hold
Megszámlálhatatlanul sok teljes napfogyatkozást élt már át az emberiség, ugyanakkor talán kevesen tudják, hogy a jelenség nem lesz örökké része a világunknak. A napfogyatkozás az egyik legismertebb csillagászati jelenség, amelynek során a Hold a megfigyelő számára részben vagy egészen eltakarja a Napot. Napfogyatkozás akkor jön létre, amikor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül, azaz újholdkor. Napfogyatkozáskor egyébként központi csillagunk koronája is jól láthatóvá válik a kutatók számára (máskor azért nem érzékelhető, mert a Nap fénye rendszerint elnyomja).
Mivel a Hold folyamatosan távolodik a Földtől (ez a távolság évente hozzávetőleg 4 centiméterrel növekszik), ezért biztosan nem fogunk az idők végezetéig teljes napfogyatkozásokat kémlelni az égen - írja a Space.com cikke. A tudósok kiszámolták: mivel a távolodás folyamata visszafordíthatatlan, 600 millió év múlva már biztosan nem lesz több teljes napfogyatkozás, mivel a Hold akkorra már túlságosan messzire kerül a kék bolygótól.
A teljes napfogyatkozás során a Hold és a Nap méretét tekintve azonosnak tűnik a földi égről szemlélve (a Nap egyébként 400-szor szélesebb, mint a Hold, utóbbi viszont 400-szor közelebb van hozzánk). Az idő előrehaladtával viszont a Hold túlságosan kicsire zsugorodik majd a horizonton, így már nem lesz alkalmas arra, hogy teljesen elfedje a Napot.
Manapság általában minden 18. hónapban sor kerül egy teljes napfogyatkozásra, de kifejezetten ritkaságnak számít, amikor a jelenséget a Föld egy adott pontjáról sikerül elcsípnünk, mivel a Hold belső árnyéka relatíve kicsi, ez pedig behatárolja azon régiók számát, ahonnan a teljes napfogyatkozás kiválóan észlelhető lenne.
Fotó: 123rf
Egy vörös törpecsillag körül keringenek, és körübelül 100 fényév távolság választja el az égitesteket a m bolygónktól.