Tipikus tévhitek a grafológiáról: A kézzel írt önéletrajz mítosza
Önéletrajz, kézírással? Ma? Az információs társadalom korában? Mi értelme volna ennek? Tény,
vagy tévhit? A grafológus válaszol!
A mai napig masszívan tartja magát az a tévhit, hogy a kézírásos önéletrajz a grafológiai kiválasztás legfőbb eszköze. Gáspár Kati grafológus azonban rávilágít a lényegre:
- Az Europass CV és a gyors információ küldés korában egészen ostoba dolog volna nehezen olvasható „macskakaparásokkal” vacakolni a kiválasztás első fázisában. Képzeljük csak el, milyen vicces volna ahogy a HR osztály megpróbálja kibetűzni a beérkezett önéletrajzokat … Lássuk be ennek már csak praktikus okból sincs semmi értelme!
A kiválasztás folyamata
A kiválasztás maga egy folyamat, amelynek első szűrője nem a személyiségjellemzőket érinti, hanem a képzettséget, szakmaiságot, az elért eredményeket, a potenciális szellemi/kapcsolati tőkét amit a pályázó a vállalatnak jelent. Ennek letéteményese az önéletrajz és a kapcsolódó pályázati csomag. Az önéletrajz egy szigorú alaki és felépítési követelményrendszer szerint írott dokumentum.
Az önéletrajzot – amennyiben a mai elvárások szerint írja meg valaki – nem is igazán szerencsés grafológiai elemzésnek alávetni, mert alaki követelményei miatt rosszul elemezhető írásmintának számítana, így a hozzáértő grafológus el sem fogadja a megbízást ennek alapján. A szocializmust építő régi éra idején divatos, litániaszerű önéletrajzok, melyek még úgy kezdődtek, hogy: „Apám vájár, anyám fejőnő. Mindketten elsőként léptek be a Pártba.” alakilag megfelelőek voltak grafológiai elemzés céljára. Ezek még leginkább egy levélhez hasonlítottak. Ám ez a régi típusú önéletrajz ma már biztos bukó volna egy pályázatnál. A tévhit valószínűleg akkoriban alakult ki, mikor még így küldtük az önéletrajzokat, postai úton.
Ha tehát ma, 2011 után kézzel írt önéletrajzot kér tőlünk valaki, akkor három dolgot biztosan
tudhatunk:
1; Nem profi grafológus végzi a kiválasztást. (Lehet, hogy a főnök néni a „nacccságosasszony magazinból” kiokosodott amatőr íráselemző?)
2; Nincs professzionálisan felépített kiválasztási folyamat a vállalatnál. Ennek fényében esetleges
módon vesznek fel embereket, nincs valódi humánpolitika.
3; A cég technikai nívója elmaradott – a postán beérkező anyagok megválaszolása is nagyon
bonyolult, időigényes. Könnyen lehet, hogy fáradtságos munkával beadott anyagunkat majd válaszra
sem méltatják …
Mit jelent, ha kézírás mintát kérnek?
Az a profi vállalat aki grafológiai elemzést készíttet a kiválasztottakról, valószínűleg soha nem az önéletrajzot elemezteti, hanem kifejezetten az elemzés céljára kér be kézírás mintákat. Csak azoktól kér be kézírás mintát, akik az adott pozíció szempontjából szóba jöhetnek, nem minden egyes pályázóról. Ha tehát a mi kézírásunkat kérik, az azt jelenti, hogy esélyesek vagyunk az adott állásra. A profi grafológussal dolgozó vállalat a kiválasztás folyamatának a közepén, vagy még inkább a végén készíttet elemzést.
Ha grafológus véleményét szeretnénk kikérni, számos módszer létezik, amit az egyes posztok esetében a szakértő javasolhat. Mindenképp célszerű beszélgetni a választott grafológussal és együtt választani egy megfelelő módszert az írásanyag bekérésére, beszerzésére, elkészítési körülményeire és elemzésére.
Figyelem: A jó grafológus kontextusban is vizsgál – ne lepődjünk meg, ha a vezető írását is elkéri,
hogy összeillőséget nézzen!
Mire kell figyelni, ha kézírást adnunk be?
Soha ne modorosodjunk, írjunk úgy ahogy általában szoktunk. Ne akarjuk megváltoztatni írásunkat,
nem fog sikerülni. Kövessük a pályázati folyamatban a grafológus instrukcióit. Használjunk lehetőleg
minőségi tollat (nem feltétlen jelent ez drágát, inkább csak olyat ami nem akad, nem folyat, nem
filctoll, nem ceruza, stb..)
A grafológiához kézírásra van szükség. Ez egyszerű, olcsón beszerezhető, praktikus lehetőség, mely
mindig kéznél van. Ha vezetőként, vagy pályázóként többet szeretne tudni:
www.grafologus.hu/tanfolyam