Megvan az országgyűlési választások hivatalos végeredménye
A Fidesz-KDNP egymás után negyedszer szerzett kétharmados többséget az országgyűlésben. Mutatjuk, melyik pártnak hány képviselője lesz az elkövetkezendő négy évben.
Az összes szavazatot megszámolták
Az összesített - és immáron végleges - adatok szerint a Fidesz-KDNP-nek összesen 135, a DK-Jobbik-LMP-MSZP-Momentum-Párbeszéd szövetségnek 57, a Mi Hazánknak 6, a német önkormányzatnak 1 képviselője lesz az újonnan megalakuló országgyűlésben. A Fidesznek immáron negyedik alkalommal lesz kétharmados többsége a 199-főt számláló Parlamentben.
Szombaton számolták össze a külföldről beérkező szavazatokat, ezekkel az ellenzéki Vajda Zoltán fordítani tudott a XVI. kerületben, így onnan ő kerül be a Parlamentbe a fideszes Szatmáry Kristóf helyett, aki így listáról jut mandátumhoz. Ezzel a 18 fővárosi egyéni választókörzetből 17-ben tudott nyerni az ellenzék, a vidéki 88-ból viszont csak kettőben.
Országos listáról a Fidesz 48, a DK-Jobbik-LMP-MSZP-Momentum-Párbeszéd szövetség 38, a Mi Hazánk 6 képviselőt küldhet az Országgyűlésbe.
A levélszavazatok és a külképviseleteken leadott szavazatok összeszámolása előtt a Mi Hazánknak 7 képviselői hely járt volna, ez csökkent végül 6-ra - írja az MTI közleménye alapján a Szabad Európa.
Április 3-án országgyűlési választásokat tartottak Magyarországon, és bár a közvélemény-kutatások a Fidesz-KDNP-t tartották toronymagas esélyesnek, arra senki sem számított, hogy a jelenlegi kormányzópártok ismét kétharmados többséget szerezhetnek az országgyűlésben. Orbán Viktor miniszterelnök immár zsinórban negyedszerre alakíthat kormányt, az ellenzéki összefogás pedig hatalmas kudarcot könyvelhet el. A választáson egyébkénta jogosultak 69, 47 százaléka jelent meg, ami rekordközeli részvételnek számít, és szinte csak egy hajszállal marad el a négy évvel ezelőtti adatoktól.
Fotó: 123rf
A 2022. április 3-án megtartott országgyűlési választásokon ugyan - 2018-hoz hasonlóan - rekordközeli volt a részvétel, a jogosultak csaknem 70 százaléka járult az urnákhoz, a kormány úgynevezett gyermekvédelmi népszavazásán csupán a választók 44 százaléka szavazott érvényesen. Mivel az érvényességi küszöb 50 százalék, érvénytelen lett a referendum.