Fontos, hogy éles késsel dolgozzunk!
Egy éles kés megváltoztatja a teljes főzési élményünket, gondoljunk csak arra, milyen szenvedés tompa, vacak késekkel dolgozni. Ezzel szemben egy éles vágóeszköz lehetővé teszi készségeink csiszolását, hogy pontosabban tudjunk dolgozni.
Minőségi késekhez kiváló élezők
Persze az sem mindegy, hogy milyen eszközzel dolgozunk, és erre kínálnak kiváló megoldást a Finnshop webáruház élezői, itt tartós, magas minőségű holmikat találunk. Az éles kés a biztonság szempontjából is fontos, például egy paradicsom héját könnyedén át tudjuk vágni, ahelyett, hogy a késünk a hüvelykujjunkon landolna.
Ezenfelül a kezünk egészségére is vigyáz: elkerülve a kéztőalagút és az ínhüvelygyulladás kialakulását vagy további súlyosbodását.
Tompulás használat során
Fontos kérdés, hogy vajon miért tompulnak el a kések, a válasz pedig nem is lehetne egyszerűbb: a használatuk révén válnak egyre életlenebbé. Tehát ez egy természetes folyamat, minden egyes vágómozdulattal egy picit kopik, hajlik a kés éle. Ez minden esetben megtörténik, akkor is, ha óvatosan és a rendeltetésének megfelelően használjuk az eszközt.
Persze ha a megfelelő késekkel a megfelelő feladatokat végezzük el, és gondoskodunk a heyes tárolásról, tehát nem közvetlenül egymáson tartjuk ezeket, akkor máris sokat tettünk a hosszú élettartamért.
A kés élezésének trükkjei
Óvatosság és körültekintés – ezek mindenképp szükségesek, mielőtt nekiállunk az élezésnek. Persze az sem mindegy, hogy milyen eszközzel kezdünk neki, sokan úgy vélik, hogy a fenőacél erre a jó megoldás, azonban mint ahogy a nevében is benne van, ez más célt szolgál. Tehát az acél maga fenésre való: nem új élt hozunk létre, hanem a meglévő, elhajlott részt egyengetjük ki.
Érdemes megismerkedni a csettegő fogalmával, ami nagy segítségünkre lehet, ha késeinket szeretnénk újjávarázsolni. Egy ilyen hasznos kis eszközben mágnescsíkok vannak, és ezek a kést pontosan végigvezetik az acél élezőszálakon. A sorja a mágneshez tapad, és ezzel egyszerre tudjuk élezni a penge mindkét oldalát, persze ehhez is szükség van némi gyakorlásra, de pár alkalom után már kézreállóbbnak érezzük a használatát.
Akármilyen eszközzel is történik a kés élezése, fontos odafigyelni arra, hogy a pengét mindig a megfelelő szögben tartsuk, ezenkívül az is, hogy lassú és ellenőrzött mozdulatokkal dolgozzunk, ha csattogó, hangos ütközéseket hallunk, akkor valószínűleg nem jól csináljuk.
Általánosságban 3-4 havonta érdemes elvégezni az élezést, ha a konyhai rutin rendszeres részévé tesszük, akkor már jobban rá fogunk érezni arra is, hogy mikor kezdenek el tompulni az élek. Egy éles késsel könnyebb dolgozni, és a balesetveszély is csekélyebb, azonban mindenekelőtt az a fontos, hogy milyen minőségű eszközt vásárolunk. Törekedjünk a kiválóságra e tekintetben, hisz egy-egy ilyen vágóeszköz hosszú évtizedekig jó szolgálatot tehet.