Lifestyle

Az ideális testsúly mítosza - Valóban létezik, vagy csak népbutítás az egész?

„Mennyi az ideális testsúlyom?” – ez az egyik leggyakoribb kérdés, ami a túlsúlygyógyászattal (obezitológiával) foglalkozó orvosi rendelőkben elhangzik. Az ideális testsúly elérése sokak titkos vágya, a fogyókúrák elkezdésének gyakori oka, és a sikeres fogyás szinte egyetlen fokmérője. De tényleg ennyire fontos az ideális testsúly, vagy csak egy mítosz, amellyel ideje leszámolnunk? Szakértőnk, Dr. Gajdács Ágnes obezitológus, testsúlygyógyász választ ad a kérdésekre.

Az ideális testsúly fogalma

A kérdés eldöntéséhez először nem árt tisztázni az ideális testsúly fogalmát. Meglepő tény, hogy a fogalom megalkotása a biztosítótársaságokhoz kötődik, jó néhány évtizeddel ezelőtt ugyanis feltűnt, hogy a súlyfelesleggel rendelkező emberek rövidebb ideig élnek a statisztikai adatok alapján. Az életbiztosítási statisztikák azt is kimutatták, hogy van egy olyan testsúly-tartomány, ami jobb egészségi állapottal, hosszabb élettartammal jár együtt, ezt nevezték el ideális testsúlynak.

A ideális testsúly meghatározására különféle táplálkozástudományi képletek, táblázatok adnak viszonyítási alapot. Az ideális testsúly kalkulációja alapesetben a nem és testmagasság alapján történik, a közismert Broca-index, vagy módosított Broca-index felhasználásával. Korszerűbb esetben a nem, az életkor, sőt akár a csuklókörfogat is a számítás részét képezi.

Az ideális testsúly táblázatok az ideális testsúly tartományon belül egy átlagértéket, és alsó felső határértéket tartalmaznak. A két határérték közti tartomány teljes egészében az ideális testsúly zónához tartozik, tehát nem egy bizonyos ideális testsúly értékben, hanem ideális testsúly tartományban kell gondolkodnunk!

Mérlegfüggők és mérleg-gyűlölők

A testsúlymérleg egy eszköz, amely megméri az aktuális testsúlyunkat. Valójában viszont azért állunk a mérlegre, hogy valamihez képest meghatározzuk a súlyunkat, pl. hogy a tegnapi, az egy évvel, vagy 10 évvel ezelőtti súlyunkhoz képest fogytunk vagy híztunk. Viszonyíthatjuk a testsúlyunkat egy barátunk, vagy egy ismert ember testsúlyához, vagy a kalkulált ideális testsúlyunkhoz is.

Ez a viszonyítási alap azonban néha nemcsak egy számot, hanem egy érzést, vagy erős érzelmi reakciót vált ki, az egész napot elronthatja, vagy megszépítheti, és akár mérlegfüggőséghez vagy mérleg-gyűlölethez vezethet. A függők naponta akár többször is ráállnak a mérlegre, reggel, étkezés, edzés, vagy szaunázás előtt és után. Mások már régóta nem állnak mérlegre, mert nem akarnak szembesülni azzal, mennyit híztak az utolsó mérés óta (ami akár évekkel előbb is lehetett). Milyen gyakran mérjük a testsúlyunkat? Mindegy, hogy naponta, hetente egyszer vagy kétszer, a lényeg az, hogy ne járjuk meg a mennyet vagy a poklot minden mérésnél.

Miből lehet információkat szerezni a test tápláltsági vagy egészségi állapotáról? Klikk!

Fotó: shutterstock

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Lifestyle
Lifestyle
Egy közkedvelt téli italnak hála pikk-pakk lefaraghatsz a makacs kilókból, ráadásul még az ízét is nagyon fogod élvezni.
Sztárok
Kiderült, hogy Meghan Markle-nek nem csupán férje közvetlen rokonaival akadt problémája, hanem Katalin hercegné lánytestvérével, Pippa Middletonnal is.
Fashion&Beauty
Charlène monacói hercegné pillanatok alatt ellopta a show-t a World Rugby Awards ünnepségen, melynek apropóján egy meseszép kreációt öltött magára.
Fashion&Beauty
Nehézséget okoz megtalálni azt a farmert, ami tökéletesen passzol a testalkatodhoz? Nem vagy egyedül! A farmer az egyik legnagyobb kihívást jelentő ruhadarab, hiszen bármilyen testalkatú is vagy, az...
Lifestyle
Kosnak egy rokona sokat segíthet a pénzügyei rendezésében. Napi horoszkóp.
Lifestyle
Nagyon oda kell figyelni az egyik magyar településen gazdiknak, mivel egy ismeretlen direkt ad mérgezett falatokat a kutyáknak. Gyakran már nem lehet segíteni a kis kedvenceken.