Ezzel a betegséggel kénköves pokol lehet a nyár
A nyár számos asztmával élő ember életét nehezíti meg. A betegséget teljesen gyógyítani ugyan egyelőre nem lehet, de számos lehetőség van arra, hogy élhetőbbé tegyük a hétköznapokat.
Erősebb tünetek a nyári időszakban
Az asztma nem gyógyítható, de kordában tartható, jól kezelhető betegség. Magyarországon több, mint 300 ezer gondozott asztmás beteg van. Az asztma leggyakoribb tünetei közé tartozik a zihálás, a köhögés, a mellkasi szorító érzés, a légszomj, illetve a sípoló vagy hörgő hanggal járó lélegzetvétel. A terheléses asztma esetében a tünetek fizikai terhelés, pl. sportolás, cipekedés esetén tapasztalhatók, az allergiás asztmát allergének váltják ki, pl. pollenek, házipor, penészgomba-spórák, állati szőrök, por.
Dr. Mucsi János, a gödöllői Erzsébet Gondozóház tüdőgyógyásza, a Légúti Betegek Országos Egyesületének (LEBE) alapítója és elnöke hangsúlyozza: a nyári, ősz eleji allergiaszezon nagymértékben megnehezíti a betegséggel küzdők mindennapjait. Júliustól egészen az első fagyokig a különböző gyomnövények - elsősorban a parlagfű és a feketeüröm pollenjei - allergizálnak, de ebben az időszakban jelen vannak a levegőben a pázsitfűfélék, a lórom, az útifűfélék és a libatopfélék pollenjei is. A nyári esőket követő meleg idő, illetve a megélénkülő szél elősegíti a gombaspórák levegőbe kerülését – ez a penészgombákra allergiásokra jelenthet nagyobb veszélyt.