Ultrahangos fogkő eltávolítás: a leghatékonyabb módszer a fogkő lerakódások ellen!
Az emberek jelentős része még mindig csak akkor megy fogorvoshoz, ha már valamilyen tünetet tapasztal. Legyen az esztétikai probléma vagy kellemetlen fogfájás, a megelőzés a magyar lakosság körében még közel sem kap akkora figyelmet, mint kellene.
Márpedig a legtöbb fogászati probléma megelőzhető lenne néhány egyszerű dentálhigiéniai beavatkozással. Ide sorolható többek között a fogkő eltávolítás is, amit önszántukból csak nagyon kevesen végeztetnek el ismétlődően.
Hogy miért fontos a rendszeres fogkő eltávolítás, miért nem elegendő a fogmosás az egészséges szájhigiénia kialakításához és miért az ultrahangos fogkő eltávolítás a legjobb módszer ilyen esetekben? A hazai lézerfogászatban úttörőnek számító NaturaDent lézerfogászatnál Dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc. intézményvezető fogorvost kértük fel, hogy segítsen nekünk ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásában!
Mit nevezünk fogkőnek?
Hogy alaposabban is megérthessük a fogkő eltávolítás lényegét, illetve fontosságát, először elengedhetetlen definiálni a fogalmat.A fogkő, vagy orvosi szaknyelven calculus nem más, mint egy a fog felszínéhez erőteljesen kapcsolódó, a nyálban található ásványi anyagok – főleg kalcium- és magnéziumsók – hatására megkeményedett lepedékréteg. Ez a megkövesedett plakk rengeteg elhalt baktériumot tartalmaz, de az élő kórokozók megtapadását is elősegíti, ennek hatására pedig egy sor kellemetlen, illetve az egészséges fogak számára kártékony folyamatot indít útnak.
Miért olyan fontos a fogkő eltávolítása?
Az első és legfontosabb, amit a fogkő kapcsán tudni kell, hogy egy nagyon kellemetlen esztétikai probléma. A lerakódások ugyanis már kezdetben is sárga foltokként jelentkeznek a fogak felszínén, de eltávolítás nélkül bebarnulhatnak, megfeketedhetnek. A látvány szempontjából tehát nagyon sok fejtörést okozhatnak, szakszerű eltávolítás hiányában pedig előfordulhat, hogy a páciens például erősebb súrolással próbálja meg eltüntetni a foltokat, amivel csak nagyobb kárt tesz a fogzománcban.
Ennél is komolyabb gond, hogy a fogkő nem csupán esztétikai kellemetlenségekkel jár. Mivel egyenetlen felületük képes megkötni a lepedéket és a kórokozókat, azok együttesen idő előtti fogszuvasodáshoz, illetve ínygyulladáshoz vezethetnek. Itt indul el a dominó effektus, hiszen a fogíny tartós gyulladása fogágybetegséget idézhet elő, ami hosszabb távon akár súlyos ínyproblémákat (például ínyvisszahúzódást), extrém esetben fogvesztést okoz. A rendszeres fogkő eltávolítással azonban ezek a problémák kivétel nélkül megelőzhetők!
Milyen gyakran van szükség a fogkő eltávolítására?
A fogkő egy olyan fogászati probléma, ami a rendszeresen visszatérő elváltozások közé sorolható. Még megfelelő szájhigiénia, sőt rendszeres fogmosás mellett is megjelenhet, viszont ilyenkor általában jóval kisebb mértékben okoz gondot. Vannak emberek, akik hajlamosabbak a fogkövesedésre, mások kevésbé, de ezt leszámítva is legalább félévente ajánlott ellátogatni egy fogászati állapotfelmérésre, ahol a feltárást követően kiderül, hogy szükség van-e a beavatkozásra vagy sem. Általánosságban elmondható, hogy évente legalább egyszer még azoknak is szükségük van fogkő eltávolításra, akik odafigyelnek a megfelelő szájhigiénia fenntartására.
Miért az ultrahangos fogkő eltávolítást válasszuk?
Hogy miért ajánlott az ultrahangos fogkő eltávolítás mellett dönteni abban az esetben, ha ettől a problémától szenvedünk? Egyrészt azért, mert nagyon gyors, modern és hatékony alternatívának minősül, hiszen nemcsak a későbbi fogászati elváltozások kialakulását tudja megszüntetni, hanem a fogak esztétikai megjelenését is javíthatja.
A beavatkozás az esetek többségében szinte egyáltalán nem jár fájdalommal, legfeljebb kisebb kellemetlenséget okozhat, azonban minden esetben növeli a páciens komfortérzetét, az esztétikai hibák eltávolításával pedig megtámogatja önbizalmát is. Mindezen felül az ultrahangos fogkő eltávolítás képes akár már egyetlen kezelés után megszüntetni azokat az okokat, amelyek íngyulladáshoz vezettek, illetve ezt a kellemetlen jelenséget rendszeresen előidézték.
Mennyi ideig tart az ultrahangos fogkő eltávolítás?
Az ultrahangos fogkő eltávolítás időtartama minden esetben páciensfüggő. Leginkább a fogkövesség mértéke határozza meg, hiszen vannak, akik évekig egyáltalán nem jártak kezelésen, és ilyenkor vastag lerakódásoktól kell megszabadítani a fogakat. Ezen felül a kezelés időtartamát meghatározza még, hogy hány fogat kell kezelni a kívánt eredmény elérése érdekében, hiszen előfordulhat, hogy csak a metszőfogak belső felületén rakódott le fogkő, de valakinél a teljes fogsor érintett lehet.
Egy átlagos beavatkozás ritkán tart tovább 60 percnél, de természetesen vannak esetek, amikor ennél több időre van szükség ahhoz, hogy tökéletes végeredmény születhessen. A többalkalmas fogkő eltávolítás nagyon elhanyagolt fogsornál jellemző, amikor a páciens még soha, vagy egyáltalán nem járt ilyen beavatkozáson, és gyakorlatilag minden fog felszínén található nagy mértékű lerakódás.
Hogyan zajlik az ultrahangos fogkő eltávolítás?
Az ultrahangos fogkő eltávolítás minden esetben egy többlépcsős folyamat, ami egy általános állapotfelméréssel kezdődik. Elengedhetetlen ugyanis, hogy a beavatkozás előtt a fogorvos vagy a dentálhigiénikus alaposan áttanulmányozza a fogak állapotát. Nagyon lényeges, hiszen a fogkő eltávolítás ezzel tervezhetővé válik, sőt az állapotfelmérés során felmerülhetnek olyan problémák, amelyek sürgetőbb megoldást igényelhetnek.
Amennyiben az állapotfelmérés során nem derült fény nagyobb elváltozásra, megkezdődhet az ultrahangos fogkő eltávolítás, amihez a modern rendelőkben már nagy teljesítményű, 24-42 000 Hz teljesítményű ultrahangos depurátort alkalmaznak. Ezzel az ultrahangfrekvenciával ugyanis olyan erőteljes rezgések generálhatók, amelyek segítenek a fogkő fellazításában, illetve eltávolításában úgy, hogy a fogak felszíne közben egyáltalán nem károsodik.
A technikával a nehezen hozzáférhető helyekről is könnyedén eltávolítható a fogkő, majd a beavatkozás után a fogak közti résekből az ultrahangos depurátorral nem elérhető helyekről gyöngyhomok fúvással eltávolításra kerül még az ott megtelepedett lepedék, fogkő. Ezek után a fogak polírozása következik kézi és gépi eszközök segítségével. Ezzel a fogfelszín teljesen simává tehető, ami megnehezíti a fogkő ismételt letapadását.
Mivel az ultrahangos fogkő eltávolítás a NaturaDent Lézerfogászat rendelőjében dentálhigiéniai rendelés részeként történik, a képzett diplomás dentálhigiénikus a beavatkozás után hasznos tanácsokat ad és szükség szerint gyakorlati bemutatót tart a helyes szájápolással kapcsolatban. A fogkövesedés ugyanis nem előzhető meg teljesen, azonban a lerakódás mértéke csökkenthető megfelelő fogmosással, valamint fogköztisztító kefe és fogselyem alkalmazásával.
Mire számíthatunk az ultrahangos fogkő eltávolítás után?
Azon túl, hogy az ultrahangos fogkő eltávolítás esztétikailag is rögtön látható eredményekkel jár, tudni kell néhány sajátosságról, ami a kezelés utáni időszakra jellemző. Az első és legfontosabb, hogy a beavatkozás után legalább 2-3 órán át nem ajánlott enni, illetve olyan folyadékot fogyasztani, ami maró vagy színező hatású anyagot tartalmaz. A vízfogyasztás tehát ajánlott, de a kávé vagy a szénsavas üdítőitalok már nem javasoltak.
Érdemes felkészülni, hogy az ultrahangos fogkő eltávolítást követően a fognyaki részek átmeneti jelleggel érzékennyé válhatnak a hidegre vagy a melegre. Ez különösen akkor jelent problémát, ha nagyobb kiterjedésű, fogíny alá is benyúló fogkő eltávolítására került sor. A panaszok általában 24-48 órán belül maguktól megszűnnek. Amennyiben mégsem így történik, akkor a fogászati rendelő ismételt felkeresése javasolt.
Van-e ellenjavallata az ultrahangos fogkő eltávolításnak?
Jellemzően nincs, a fogkő eltávolításnak ez a formája teljesen biztonságos, több évtizedes technológiai háttér áll mögötte. Egyedül a szívritmus-szabályozóval élők számára javasolt kerülni ezt a fajta fogkő eltávolítási módszert, hiszen esetükben egyetlen ultrahangos berendezés használata sem javasolt. Nyilván számukra is van a NaturaDent Lézerfogászatban megoldás, hiszen a szónikus vagy a hagyományos kézi módszerekkel történő fogkő eltávolítás még mindig elérhető a legtöbb rendelőben.