Tippek a stressz ellen
Ki ne érezte volna - ha csak nagyon ritkán is -,hogy nem tud megbirkózni a mindennapok stresszhelyzeteivel, hiszen manapság annyi minden miatt kell aggódni. Próbáljunk megnyugodni, de hogyan?
Mi a stressz?
A stressz végigkísérte az emberiség történelmét, gyakorlatilag a túlélést elősegítő program volt, ami már az őseink génjeibe is bele volt kódolva. Manapság egyre több a stressz-reakciót kiváltó faktor, amelyeknek hatására működésbe lépnek a stressz-hormonok és felélesztik testünk energiatartalékait. Nő a vérnyomás és a légzés üteme is gyorsabbá válik, ezzel szemben az emésztési, valamint a nemi funkciók egy időre leállnak.
Hosszú távon veszélyes
A modern kor emberei gyakran nem tudnak elmenekülni a stressz-helyzetek elől úgy, ahogyan azt az őseink tették. Életünket végigkísérik a hosszabb vagy rövidebb ideig tartó stresszes állapotok. Köztudott, hogy ez megviseli a szervezetet: fejfájás, feszülő izmok, alvászavar, gyomor- és bélpanaszok, magas vérnyomás, agyvérzés, cukorbetegség, mind olyan panaszok, amelyeket kiválthat a stressz. Idővel pedig súlyosabb betegségek okozója is lehet a szervezet állandó készültsége: érszűkület, szívbetegségek, legyengült immunrendszer és a daganatos sejtek szaporodása felgyorsul. Érdemes tehát az egészség megőrzésének érdekében leszámolni a stresszel.
Tippek a stressz ellen
A mozgás, különösen a jóga nyugtató hatásáról ismert, így ha feszültségekkel teli életet élsz, itt az ideje, hogy elkezdj sportolni, legalább hetente egyszer. Fontos, hogy csak addig folytasd, ameddig élvezed. Ha úgy érzed, hogy nehézséget jelent és csak egy újabb nyűg, akkor hagyd abba.
A gyógynövények jótékony hatását is segítségül hívhatod: a kamilla, a levendula, a citromfű és a ginszeng mind olyan növények, amelyek könnyen megnyugtatnak. Akár tea, akár borogatás vagy párologtatás formájában alkalmazzuk őket, segítenek oldani a stresszt. Plusz egy tipp: a nevetés a legjobb ellenszere a feszültségnek, próbáljunk vidámak maradni a nehéz időkben is.