Fogfehérítésen gondolkodsz? Ezeket kell tudnod róla!
Az önbizalmunkhoz és önbecsülésünkhöz az is hozzátartozik, hogy mennyire merünk szabadon és nyíltan mosolyogni, akár idegenek előtt is. A szép mosoly elengedhetetlen tartozéka pedig a hófehér, hibátlan fogsor is. Sokan pont azért kerülik a felhőtlen nevetést, mert az elszíneződött, sárgult, beszürkült fogak manapság ápolatlanságról, hanyagságról árulkodnak.
Nem a hanyagság az elszíneződött fogak oka
A rendszeres fogmosás, a félévenként beiktatott fogászati szűrés, egy esetleges fogászati implantátum vagy fogkőeltávolítás ellenére is küzdhetünk az elszíneződés okozta problémákkal, hiába számítanak egészségeseknek a fogaink. Manapság viszont egyre nagyobb jelentőséggel bír az első benyomás, hiszen mindössze pár másodperc alatt döntjük el egy valakiről, hogy szimpatizálunk-e vele. Első benyomást pedig (bármennyire szomorú is) csak a külső alapján fogalmazhatunk meg.
Gondoljunk csak bele, milyen hátrányokkal járhat egy, a szürke fogaink miatt kialakított negatív előítélet egy állásinterjún? Nem csoda tehát, hogy az esztétikai fogászat egyik leggyakrabban igénybe vett kezelése a fogfehérítés. Lássuk, mit érdemes róla tudnunk, mielőtt mi is belevágunk!
Miért színeződnek el a fogaim?
Jogosan fogalmazódik meg bennünk a kérdés, hogy ha ügyelünk a rendszeres és helyes fogmosásra, sőt, fogselymet és szájöblítőt is becsülettel használunk, miért nem lehet olyan hófehér fogsorunk, mint a fogkrém-reklámok szereplőinek?
A rossz hír az, hogy a fogaink eredeti színe a genetikánktól is függ: nem mindegy, hogy milyen összetevők találhatóak meg a fogzománcban és a foganyagban. Emellett a fogfelszínen felgyülemlő lepedék, vagyis a fogkő jelentős mértékben ronthat a fogaink állapotán és megjelenésén. Szerencsére ezt a problémát a hat havonta esedékes szűrővizsgálat és fogkőeltávolítás során könnyen orvosolhatjuk. Észrevehetjük, hogy ezután egy kicsivel valóban világosabbak lettek a fogaink. De miért nem érezzük tökéletesnek az eredményt?
A genetikai adottságok és a szájhigiénia mellett az életmódunk és a táplálkozásunk is erősen befolyásolja a fogaink állapotát. A dohányzás, a kávé, tea, vörösbor és bizonyos élelmiszerek (cékla, csokoládé, bogyós gyümölcsök, paradicsom, stb.) olyannyira színező hatásúak, hogy fogyasztásuk mellett nem számíthatunk tökéletes megoldásra.
Hogyan lehetnek újra fehérek a fogaim?
A valódi fehérség eléréséért ezért sokan fordulnak a gyors és hatékony fogfehérítéshez. Jó tudni, hogy mindez nem számít luxusszolgáltatásnak, fogfehérítés Budapest vonzáskörzetében és szinte minden nagyobb településen elérhető, és a fogfehérítés árak sem jelentenek csillagászati összegeket. A fogfehérítésnek általában két fajtáját különböztetjük meg: az otthoni és a rendelőben elérhető, orvosi fogfehérítést.
Otthoni fogfehérítés
Otthoni fogfehérítés címszó alatt gyakran hallani bevált házi praktikákról, azonban az ajánlott csodaszerek (mint amilyen a szóda vagy a sütőpor), a lepedékréteg mellett a fogzománcot is megsérthetik, hosszú távon károsítva ezzel a fogainkat.
Az otthoni fogfehérítés sokkal biztonságosabb formája a fogorvosi rendelőben kérhető éjszakai fogfehérítő sín, amit lenyomat vétele alapján kifejezetten a mi fogsorunkra szabva készítenek el. A sínbe kerül a fogfehérítő anyag, aminek a segítségével körülbelül két hét alatt hatásos eredményt érhetünk el.
Orvosi fogfehérítés
A fogorvos által készített éjszakai sínnél még kényelmesebb megoldást kínál a helyben végzett orvosi fogfehérítés. Ebben az esetben mindössze 1-1,5 órás folyamatról van szó, aminek a dentálhigiéniai kezelés, vagyis a fogkőeltávolítás is a részét képezi. Ezután a fogakra felvitt peroxid tartalmú fogfehérítő zselé UV fény segítségével oxidálja a fogban lévő elszíneződéseket. Az orvosi fogfehérítés ára magasabb, mint az otthonié, cserébe viszont azonnal elkészül és biztosak lehetünk az eredmény sikerességében.
Teendők a fogfehérítés után
A kezelést követő két napban érzékenységet tapasztalhatunk, ezért körültekintően végezzük el a fogápolást, használjunk kifejezetten érzékeny fogakra való fogkrémet! Kerüljük az elszínező hatású ételek, italok fogyasztását legalább 48 óráig! Hogy a fogfehérítés alatt elért árnyalat mennyi ideig marad tartós, az nagyrészt az életmódunktól függ. Ha tartózkodunk a dohányzástól, és csökkentjük a korábban említett élelmiszerek fogyasztását, akár évekig is vakítóan fehér mosollyal ragyoghatunk!