Életveszélyes testedzés 40 felett - Hogyan és mikor ne sportolj a negyedik X-en túl?
„Mozogj többet, egyél kevesebbet!” A fogyókúrázók kívülről fújják ezt az alapelvet, és sokan szinte gondolkodás nélkül belekezdenek a testedzésbe, pedig bizonyos esetekben ez kockázatos, sőt akár életveszélyes lehet. Tehát mielőtt bárki belevág a „3 hónap alatt maraton” futóprogramjába, vagy a „te is lehetsz vasember” típusú crossfit edzésbe, különösen, ha már elmúlt 40 éves, nem árt felmérni az aktuális egészségi állapotát. Olvasd el szakértőnk, Dr. Gajdács Ágnes obezitológus, testsúlygyógyász cikkét!
A sport veszélyes is lehet
Nagy veszélyben vannak azok, akik már egy ideje fizikailag inaktívak, és hirtelen akarnak mozgásdúsabb életmódra váltani, főleg ha 40 feletti, túlsúlyos vagy elhízott emberekről van szó. Sokan azt hiszik, hogy ugyanazokat a mozgásformákat ugyanolyan intenzitással végezhetik, mint 10-20 évvel fiatalabban és súlytöbblet nélkül, ráadásul sokan csak hetente egyszer tudnak időt szakítani a sportra, pedig ilyen esetekben többszörös az edzés alatt és után kialakuló szívinfarktus, agyvérzés esélye. Veszélyeztetettek a 45 év felettiek, az előzőleg mozgásszegény életmódot folytatók, a súlytöbblettel rendelkezők, és a szív-, és keringési betegségekben, 2. típusú cukorbetegségben szenvedők.
Szív- és keringési veszélyek
- a hirtelen szívhalál 17-szer, az akut szívinfarktus 10-szer, vagy akár 40-szer gyakoribb intenzív erőkifejtés alatt és utána
- az edzetleneknél a nyugalmi helyzethez képest 107-szer nagyobb a szívinfarktus kockázat, a rendszeresen sportolóknál 6-szoros
- agyvérzés
- tüdőembólia
Fizikai aktivitás végzése ellenjavallatai (szív-, és keringési rendszer szempontjából)
- akut szívinfarktus, vagy instabil angina
- súlyos szívbillentyű betegség (pl. aorta szűkület)
- súlyos szívritmus zavarok
- súlyos szívelégtelenség, szívizom-megnagyobbodás (kardiomiopátia)
- szívizom-, vagy szívburok-gyulladás
- mélyvénás trombózis, tüdőembólia
- ismert aorta-, vagy artéria-aneurizma
- súlyos magas vérnyomás betegségben, ha a szisztolés vérnyomás ≥200 Hgmm; diasztolés érték ≥110 Hgmm
Az adatok olvasásakor mindenkiben felvetődik a kérdés: Mi a szövődmények oka, és hogy lehet elkerülni ezeket a veszélyeket? A 40 év felett fellépő, testmozgással összefüggő súlyos szív- és keringési szövődmények alapja az évek során kialakuló érelmeszesedés, ami az erek falát merevvé, rugalmatlanná teszi.
A testmozgás (főleg a hirtelen, nem rendszeres) a szervezetnek egy akut stresszhelyzet, ami fokozott véralvadékonyságot vált ki, sok vérlemezke keringésbe jutása, és a stresszhormonok (adrenalin és más katekolaminok) szintjének megugrása miatt. Tovább fokozza a kockázatot az elhízás, az inzulinrezisztencia, a 2. típusú cukorbetegség, a magas koleszterin- és trigliceridszint, a krónikus stressz, melyek állandóan magas gyulladásszintet és egyéb hormonális és anyagcsere változásokat tartanak fenn a szervezetben.