Magyar kutatók fejlesztettek ki új gyógykészítményt az Alzheimer-kór ellen
A szegedi kutatók négy éven keresztül, EU-s támogatással dolgoztak a gyógyszerhatóanyag kifejlesztésén.
Több tudományterület összehangolt munkája
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) kutatói négy éven keresztül, EU-s támogatás segítségével dolgoztak egy új, az idegsejtek védelmét célzó, gyulladáscsökkentő gyógyszerhatóanyag kifejlesztésén – adta hírül az MTI.
Új felismerés, hogy valamennyi ilyen betegségben kialakul az agyszövet krónikus, elhúzódó gyulladása, amit a klasszikus gyulladásgátló gyógyszerek nem tudnak meggátolni. Ezért a konzorcium célkitűzése az volt, hogy egy viszonylag új receptorfehérje, a szigma-1 aktiválására alkalmas vegyületeket azonosít, valamint újakat is tervez, majd megvizsgálja ezek élettani és gyógyszertani hatásait.
Fizikusok, vegyészek, gyógyszerészek, biológusok, orvosok egymásra épülő, összehangolt munkájának eredményeképpen négyezer vegyületet tartalmazó saját könyvtárukból, illetve a tervezett új molekulák közül sikerült több olyan új vegyületet azonosítani, és tiszta formában előállítani, amely számos preklinikai kísérletben sejtvédő és gyulladásgátló hatású, valamint a vér-agy gáton át képes bejutni az agyba. A hatóanyagok egy része sejtosztódást gátló hatással rendelkezik, míg a vezérvegyület epilepsziásgörcs-gátló hatást is mutat.
A kifejlesztett gyógyszerhordozó rendszerek között találtak olyat, amely elősegítette a vezérvegyület hatékonyabb bejutását a központi idegrendszerbe. Az orron keresztül alkalmazott készítmény lehetővé teszi a fejlesztés alatt álló hatóanyag közvetlen bejuttatását az agyba a vér-agy gát megkerülésével.
A kutatásban összesen 11 kutatócsoport vett részt, és 720 millió forint uniós támogatással valósult meg.
Fotó: 123rf
Minden jel arra mutat, hogy a koronavírus negyedik járványhulláma lecsengőben van, ez azonban sajnos még nem jelenti azt, hogy Magyarországon véget ért volna a csaknem két esztendeje húzódó pandémia. A közeljövőben ismét számíthatunk a napi esetszámok ugrásszerű növekedésére - mondta Zacher Gábor toxikológus.