A hasizom edzése kismamáknak - Így szülés után is szép pocakod lesz
A legtöbben elfelejtkeznek az izmaikról, amikor a várandósság időszakára készülnek. Gyakori, hogy valaki változtat az életmódján, valahogy mégsem ivódott még a köztudatba, hogy a testünk felkészítése is kardinális feladat.
Bartha-Darabos Ivett - blogger
Személyi tréner, sportember, nő és kismama vagyok, aki utazásra hív a fitt várandósságon innen és túlra. Kérdéseitekkel megkereshettek e-mailben vagy Facebook-on is, szívesen állok rendelkezésetekre, illetve kételyekkel és ötletekkel is fordulhattok hozzám.
A terhesség alatt nagy változásokon megyünk át, és a nők egyik legnagyobb félelme a has tartós torzulása, mégsem igazán tesznek ellene. Az sem mellékes, hogy a megfelelően karbantartott hasizom sokkal gyorsabban regenerálódik! ;)
Az első lépés a megismerés
Rectus abdominis, az angol nyelvben ezért is hívjuk „abs“-nek, magyarul pedig az egyenes hasizmot jelenti, mely az alsó bordákon ered és a szeméremcsont felső ágán tapad. A két izomköteg jobb és bal oldalon halad, az összeköttetést rostok és hártya biztosítják, azonban a „kockásságát“ a vízszintes irányú befűződések adják, melyek tagolják az izomkötegeket.
A haránthasizom felül az egyenes hasizom előtt ered, alul pedig az egyenes hasizom mögött tapad.
Amit nem szoktak végiggondolni
A hasizmok a hátizmok antagonista izmai, tehát a törzsünk támfala, elölről támasztja a gerincet, helyén tartja a belső szerveket. Hátsérülések esetén meghatározó fontosságú a hasizom állapota, hasi sérülésnél pedig a hátizom tud kisegíteni a bajból, de fontos tudni: csak együttes, összehangolt munkájuk eredményezheti a helyes testtartást. Tehát, ha fáj a hátunk, akkor nem csak a hátizmokat és a hátizmok alsó szakaszát, hanem antagonistáit, a hasizmokat is erősítenünk kell.
Megfelelő gyakorlatokkal, erős törzsizmokkal sokat tehetünk magunkért és a babánkért is. Nem kell elfogadni, hogy a várandósság alatt romokban van a szervezet, és nem kell hozzászokni a fájdalomhoz! Edzővel, vagy gyógytornásszal még a terhesség alatt is elkezdhetünk a destruktív folyamatok ellen dolgozni. SOSEM KÉSŐ!