Ez az egyik leghatékonyabb fogamzásgátló, itthon mégis alig használják
A méhen belüli fogamzásgátlás az egyik leghatékonyabb módszer, ráadásul ellentétben a tablettával vagy az óvszerrel, meg sem lehet feledkezni róla. Mi lehet mégis az oka, hogy ennek ellenére csak kevés nő használja?
A legmegbízhatóbb fogamzásgátló módszer
A méhen belüli fogamzásgátló eszközök, avagy a „spirálok” alig nagyobbak, mint egy gémkapocs és mindenféle formában léteznek, újabban már gömb alakban is. Hogy hatásukat kifejthessék, a méh üregébe kell őket helyezni, ahol a helyükön maradhatnak akár 5 évig is. Tulajdonképpen ez a legmegbízhatóbb fogamzásgátló módszer, a sterilizálás és a teljesen szex mentes élettől eltekintve, ennek ellenére Magyarországon mégsem túl elterjedt a használatuk. Franciaországban a fogamzóképes korú nők 25%-a, Norvégiában 20%, Ausztriában pedig 14,8%-a használja ezt a módszert, hazánkban viszont mindössze alig 5%.
Vajon miért van ez így?
Az egyik ok bizonyára a marketing hiánya. Sok éven keresztül a gyógyszergyártó óriások rengeteg pénzt költöttek a tabletták népszerűsítésére, így manapság a köztük lévő különbség már csak alig észrevehető. Az 1970-es évektől kapható méhen belüli fogamzásgátlókról viszont az utóbbi időkig szinte alig lehetett hallani.
A másik ok inkább imázs probléma. Nagyon sok tévhit kering a méhen belüli eszközök körül: hogy fájdalmasak, meddőséget okoznak, rontják a szexuális élet minőségét, stb. Mindezek manapság már nem érvényesek, a modern eszközök nagyon biztonságosak és hatékonyak, sőt a női nőgyógyászok körében az USA-ban már 5-ször népszerűbbek, mint az egyéb módszerek. A Norvég Egészségügyi Felügyelet álláspontja is az, hogy a nőknek a hosszútávú, de visszafordítható módszereket kellene előnyben részesíteniük, hiszen ezekkel nem kell napi szinten foglalkozni, ezáltal teljesen kiküszöbölhetők a használói hibák.
A tabletta kevésbé biztonságos, mint gondolnád
Nők milliói vették be ma reggel is a fogamzásgátló tablettájukat. Erre csak emlékeznünk kell, ami egyszerűnek tűnik ugyan, de a gyakorlatban meglepően nehéznek bizonyul. Átlagosan a használók havonta 5-ször mulasztják el a tabletta időben történő bevételét, ami a teherbeesés kockázatát 9%-ra emeli. Nagyjából évi 960.000 terhesség fordul elő a világon tabletta szedése mellett, és akkor még nem esett szó a trombózis veszélyéről vagy a tablettával bevitt hormonok egyéb negatív hatásairól. Az intrauterin eszközök másként működnek. Felhelyezés után nem kell velük napi szinten foglalkozni, és pont olyan hatékonyak, ahogyan az a tájékoztatóban le van írva: a teherbeesés kockázata 1 % alatt van.
Új high-tech, hormonmentes eszköz (x)
A méhen belüli fogamzásgátlók közül kiemelkedik az IUB™ Rézgyöngy. Ez egy olyan hormonmentes eszköz, mely teljesen egyedülálló módon gömb alakban helyezkedik el a méh üregében. Nincsenek éles végei, az átmérője pedig mindössze 15 mm. Ennek azért van nagy jelentősége, mert az európai nők méhének átlagos méretéhez képest a hagyományos T-alakú eszközök túl nagyok, ezért nagyobb eséllyel perforálhatják azt.
A Rézgyöngy a felhelyezéstől számítva akár 5 évig használható és mivel teljesen hormonmentes, így nem jár együtt olyan kellemetlen mellékhatásokkal, mint testsúlynövekedés, csökkenő libidó vagy hangulatingadozás. További előnyös tulajdonságai közé tartozik, hogy használata nem befolyásolja a későbbi teherbeesés esélyét, szoptató anyukák számára is biztonsággal ajánlott, a felhelyezést követően rögtön hat, az eltávolítás után pedig a termékenység szinte azonnal helyreáll.
Az innovatív Rézgyöngy fogamzásgátlóról részletesen a www.rezgyongy.hu oldalon tájékozódhatsz!