Ezt érzed, ha vérmérgezésed van - A piros csík csak egyike a tüneteknek
Én általában kétféle típusú emberrel találkozok, olyanokkal, akik minden kis bajukkal orvoshoz rohannak, és olyanokkal, akik sosem akarnak elmenni. De én azt ajánlom, hogyha elindul a piros csík a testeden, akkor jobb, ha felkeresel egy orvost, hiszen igazán súlyos következményei lehetnek - például vérmérgezés. Olvass tovább, elmondjuk, milyen tünetei, következményei lehetnek!
Mi a vérmérgezés?
A septicaemia (vérmérgezés) a szervezetben létrejövő fertőzés, szepszis súlyos, előrehaladott állapota. A szervezet szisztémás válaszát a véráramba kerülő, keringő fertőzést okozó ágens (általában baktérium) vagy annak terméke váltja ki. A vérmérgezés igazán súlyos betegség, az, hogy mennyire lesz veszélyes a kimenetele, a kórokozó fertőzőképessége és a beteg szervezetének ellenállóképessége határozza meg. A legtöbbször más alapbetegséggel együtt alakul ki, azonban gyakran maga a góc nem mutatható ki, és néha van, hogy a vérből vett mintavételekkel sem lehet kimutatni a kórokozót.
Hogyan alakul ki?
Helyi fertőzést következtében a véráramba kerülő kórokozó, vagy annak egy toxinja eredményezi az immunrendszer válaszreakcióját. A felszabaduló citokinek hatást fejtenek ki a szívre, kitágítják az érfalakat, folyadék kilépéshez vezetnek az érpályából, melyek együtt vezetnek ahhoz, hogy a vérkeringés gyengül, súlyos esetben keringési elégtelenséghez vezet. A fertőzés leggyakoribb forrásai a húgyúti fertőzések, a légzőszervi fertőzések, a hasi gócokból kiinduló folyamatok. Az erekbe helyezet eszközök, például a kanül, tűk is okozhatnak vérmérgezést.