Menopauza és csontritkulás
A csontritkulás, vagyis oszteoporózis során a csontok vékonyabbá, törékenyebbé válnak. Természetesen a genetika és a nem is befolyásolják, kinél alakul ki egyáltalán, illetve az érintettek esetében kinél, milyen mértékben súlyosbodik el ez a betegség. Az viszont biztos, hogy a megelőzés mindenki számára fontos!
A csontritkulás főleg kalciumvesztés következtében alakul ki, mivel a kor előrehaladtával sajnos csökken a csontok ásványi anyag tartalma.
A csontok erőssége a nők esetében
A nőknek nehezebb a dolguk a csontok erőssége és minőségének megőrzése szempontjából, mint a férfiaknak. Nőknél a csontvesztés folyamata sokkal intenzívebb, ráadásul a korral és a hormonális változásokkal ez a folyamat csak még gyorsabb ütemben folytatódik.
Éppen abban az időszakban válik aktuálissá a szív- és érrendszeri betegségek megelőzését célzó táplálkozás, a fogyókúra és a koleszterinmentes táplálkozás is, amikor a csontok egészségére is oda kell figyelnünk. A menopauza után a nők nagy része hajlamos néhány plusz kilót felszedni, mivel a hormonális változásoknak köszönhetően változik az alapanyagcseréjük is, és kevesebb kalória bevitel is elég volna. Ezen kívül persze ott vannak az érzelmi kilengések, amelyek miatt sokan nassolásba, illetve evésbe kezdenek.
A menopauza után jelentős szerepet játszik a csontok minőségi romlásában a magas testzsírtömeg is. Ugyanis azoknál a nőknél, akik testének zsírtartalma nagyobb arányú, a menopauzát követően a csont ásványianyag-tartalma alacsonyabb lesz.
Tehát mondhatja valaki, hogy erősebb a csontozata, a test összetétele az, ami számít, legyen minél alacsonyabb a testzsír.