Tények és tévhitek az alvással kapcsolatban

Gondoltad volna, hogy a tévézés a legrosszabb, amit tehetsz, ha álmatlanul hánykolódsz? Mondták már, hogy nem helytálló az általános elgondolás, hogy 8 órát kell aludni? Tudtad, hogy a tavaszi aluszékonyság fényterápiával kiküszöbölhető? Ismerkedj meg az alvással kapcsolatos leggyakoribb tévhitekkel, hogy energikusan és kipihenve kezdhesd a tavaszt!

A TV mint az alvás legnagyobb ellensége
Egy felnőtt embernek 4-5 álomfázisa van, amiből egy alvási ciklus körülbelül 90-120 percig tart. Egy-egy ilyen ciklusba 5 lépésen át jutunk el, aminek a legfontosabb része a REM-fázis, ugyanis ekkor látjuk az álmokat, amikben a nappal minket ért feszültségek feldolgozása történik. Azonban az alvás szabályai nagyon kötöttek, így ha valamilyen oknál fogva elmulasztjuk az álomba lépést, utána nagyon nehéz lesz elaludnunk. Ettől azonban egyre feszültebbek leszünk, hiszen tudjuk, hogy ha nem pihenjük ki magunkat, akkor az egész napunk el lesz rontva, ezért addig idegeskedünk, forgolódunk, míg elszalasztjuk a következő elalvási lehetőségünket is.

„Az álom olyan, mint a gyorsvonat. Ha elszalasztjuk a REM-fázisunkat, 90-120 percet kell várnunk a következőre, addig nem tudunk elaludni. A legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha bekapcsoljuk a tévét, hiszen idegrendszerünk nem arra lett kitalálva, hogy ilyen információtömeggel árasszuk el.” – véli Varju Katalin, klinikai szakpszichológus, alvásszakértő.

Tehát a tévézéssel fölöslegesen felpörgetjük magunkat és nehezítjük meg a saját pihenésünket. Ha jól szeretnénk aludni, alakítsunk ki rituálékat (pl. nyugtató tea, nyugodt, halk zene, forró, illatos fürdő), melyek segítenek az ellazulásban.

8 óra pihenés?
Alvással kapcsolatos tévhit az is, hogy a felnőtt embernek 8 óra alvásra van szüksége. Mivel nem vagyunk egyformák, az alvásigényünk is jelentősen eltérhet egymástól. Vannak hosszú alvók, akiknek 10-12 órára van szükségük ahhoz, hogy jól kialudják magukat, és vannak, akiknek elég 7 óra is ehhez. Emellett az alvásigényünk változhat a napi terheléstől függően is, hiszen ha nehéz napunk volt, természetes, hogy nő az alvásigényünk is. Ugyanez vonatkozik a korán és későn fekvőkre is. Vannak a pacsirta-típusú emberek, akik már kora reggel a teljesítményük csúcsán vannak, viszont korán nyugovóra térnek, és vannak a bagoly-típusúak, akik éjszakába nyúlóan tevékenykednek, viszont már jócskán elkezdődött a nap, mire elővánszorognak az ágy melegéből.

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Lifestyle
Lifestyle
Sokan azt gondolják, hogy az ittas vezetés az egyetlen olyan tényező, amely végzetes balesetekhez vezethet, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb.
Lifestyle
A betörések megelőzése érdekében fontos, hogy figyelj az apró, gyanús jelekre, és ne vedd félvállról őket. Légy elővigyázatos, tarts kapcsolatot a szomszédokkal, és ha bármi gyanúsat észlelsz, ne...
Lifestyle
Az étkezés, a sportolás, az alvás és a vitaminpótlás mellett van még egy olyan dolog, amire érdemes időt, valamint energiát szánnunk szervezetünk támogatása érdekében, különösen a téli időszakban.
Egészség
Egy olyan alacsony kalóriatartalmú italról van szó, mely gyulladáscsökkentő hatású, és ami segíthet számos egészségügyi probléma enyhítésében.
Lifestyle
Az Oroszlánok váratlanul feljebb kerülhetnek a ranglétrán. Íme a december havi karrier horoszkóp.