Utazás

Ismerjük meg a grúz embereket és a konyhájukat!

Kelet-Európa és Délnyugat-Ázsia határán fekszik egy kis állam a Kaukázusban. Grúzia a Fekete-tenger partján terül el, kultúrájának gyökerei 3000 évre nyúlnak vissza. Az ország a nagyhatalmak határvidéke volt évezredeken keresztül, de a grúz népnek még így is sikerült fennmaradnia.

Északról Oroszország, délről Törökország és Örményország, keletről pedig Azerbajdzsán öleli körbe. Területe rendkívül változatos, feltöltött alföldek, zárt medencék és magashegységek is találhatók itt.

Az ország fontos bevételi forrása ma már a turizmus, egyre több látogató keresi fel. A tengerpart mellett Tbiliszi óvárosa is népszerű, de érdemes felkeresni Grúzia ősi barlangvárosait is, amelyekről olvashatunk a Wanderers ajánlójában is. Ismerjük meg egy kicsit közelebbről ennek a ma még nem annyira neves, de feltörekvő országnak a mindennapjait!

Milyenek a grúz emberek?

A grúzokról az a hír járja, hogy barátságosak és vendégszeretőek. Annyi nép megfordult errefelé az évszázadok alatt, hogy ez a sokszínűség nagyon türelmessé és nyitottá formálta őket más kultúrák és vallások iránt.

Ha egy grúz családhoz kapunk meghívást, illik virággal érkezni, vagy valamilyen kisebb ajándékkal. Ez a figyelmesség jele, ami nálunk is létezik, tehát nincs ez másként a magyaroknál sem.

Ha grúz emberekkel társalgunk, a sport, a sakk, a kultúra jó beszédtéma lehet, illetve dicső emlékeik, de a viharos történelmükkel kapcsolatos témákat célszerű messziről kerülni. A vacsora elején a házigazda hosszú pohárköszöntőt mond, aztán a poharat fenékig kell inni.

A grúz konyha alapjai

Ahogy a kultúrára, a művészetekre és az építészetre, úgy a gasztronómiára is hatással volt több nép is, akik valaha itt éltek, vagy élnek ma is a szomszédos országokban. A változatos fogások és az a sajátosság, hogy a grúzok szeretnek sok energiát fektetni az étkezésekbe, nagyon csábítóvá teszi a konyhájukat.

A grúz ételekben számtalan olyan fűszer előfordulhat, amelyeket mi nem is ismerünk. Az evést az előétellel kezdik, a leves nem igazán elterjedt, mindössze néhány fajta van orosz szokás alapján, mint például a borscs vagy a scsí.

Az előételek lehetnek zöldségesek, tésztafélék, de nagyon népszerűek a sajtféleségek is. A híres hacsapuri is innen származik, amely egy sajtos-túrós lepény.

Főételek és desszertek

A főfogások húsból állnak, de nem túlozzák el a köreteket, inkább kenyeret esznek mellé. Nagyon kedvelt nemzeti étel a diós csirke, a saslik, egy bő lére engedett csirkepörkölt, a csahohbili, illetve az adzsapszandál. Ez egy lecsó tulajdonképpen, csak padlizsán is van benne.

A saslikot a grúzok bárányból készítik és nyílt parázson sütik, de a nagyobb vendéglőkben disznóhúsból készültet is találhatunk. Hosszú, vékony fémpálcán, a sasliksütőn tálalják, amit a vendégnek magának kell lehúznia a villájával.

Nagyon kedveltek az édességek is Grúziában, a süteményeket és a tortákat is előszeretettel fogyasztják. A kávé mellé szentjánoskenyeret esznek. A gyümölcsös tálak szintén alapelemei a terített asztalnak.

Oldalak

Video Marics Peti első filmszerepének kulisszatitkai
Utazás
Sztárok
Dakota Alan a legendás harcművész és színész, Chuck Norris legkisebb fia, aki ma már 22 éves, izomtömege pedig az apjáéval vetekszik.
Sztárok
Michèle Morgan a francia színjátszás nagyasszonyaként vonult be a történelembe, aki szenzációs alakításai mellett angyali szépségével is magába hódította a fél világot.
Home&Design
Amikor otthonunk berendezéséről van szó, érdemes az aktualitás mellett hosszútávon is gondolkodni és olyan trendeket követni, amelyek időtállóak és sok-sok éven át megőrzik páratlan stílusukat....