Lélegzetelállító látnivalók - Hazánk legmagasabb épületei

Legyőzhetetlennek tűnő félelemérzet, rosszullét, verejtékezés, lassuló légzés és szédülés - ha ismerősek ezek a tünetek, akkor sajnos - velem együtt - te is a tériszonyosok táborát erősíted, és így valószínűleg csak alulról, kitekert nyakkal nézheted meg magadnak Magyarország hatalmas nevezetességeit. Ha viszont nincs gondod a magassággal, irány a lift (vagy szükség esetén küzdj meg a lépcsőkkel), és élvezd a csodálatos kilátást, amelyet tiszta időben tévétornyok, székesegyházak vagy éppen lakóházak nyújtanak!

1. Pécsi tévétorony
A maga 197 méteres magasságával abszolút győztes a 40 éves pécsi tévétorony. Magyarország legmagasabb tornya a Mecsek 535 méter magas Misina csúcsán áll. 5 éven át, 1968-tól 1973 áprilisáig építették. A torony Vízvárdi István, Söpkéz Gusztáv és Thoma József tervei alapján 18500 tonnányi vasbetonból épült fel. Eredetileg „csak” 191 méter magas volt, a plusz 6 métert egy antennacserének köszönheti. (Ám e nélkül a 6 méter nélkül is az élen végzett volna, mivel a 2. helyezett 176 méteres magassággal követi.)

72 méter magasan lévő „elő szintjén” üvegfalú étterem üzemel, ide néhány száz forint ellenében visz fel minket a gyorslift. A nyitott körkilátó 8 méterrel feljebb található, így a Misina tetőt is beleszámolva 615 méteres tengerszint feletti magasságból nézelődhetünk. Tiszta időben akár 100 km-re is elláthatunk, és megcsodálhatjuk Pécset és a Baranyai-dombságot, a Villányi-hegységet és a horvát Papuk-hegyet. Keleti irányba pillantva a Zengő, nyugaton a Tubes, észak felé pedig a Mecsek és a Völgység látványa tárul elénk.

2. Kékestetői tévétorony
1981-ben épült a második helyezett, amelynek csúcsa eléri az 1200 méteres tengerszint feletti magasságot. A 176 méteres torony kilátója 45 méteren található, három méterrel lejjebb pedig egy körpresszó szolgál látnivalóval; érdemes megtekinteni az itt kiállított minipalack-gyűjteményt. Tiszta időben itt is lélegzetelállító körpanorámát csodálhatunk meg - északra tekintve akár a Tátra vonulatait is felfedezhetjük!

3. Száva utcai adótorony
Bronzérmesként végzett a képzeletbeli magasságversenyben Budapest legmagasabb épülete, amely 1988-ban épült és 154 méter magas. A torony- és épületegyüttes feladata a gépjárművekben elhelyezett rádiótelefonok és a vezetékes telefonhálózat közötti kapcsolat megteremtése volt, megépítését az akkori telefonrendszereket használó cégek is támogatták. Ma a Magyar Telekom Nyrt. üzemelteti. Megtekintéséhez nem is kell messzire mennünk; harmadik nagyra nőtt büszkeségünk rögtön az Üllői út és a Határ-út kereszteződéséhez érve megpillantható.

4. Szent Adalbert főszékesegyház
Bár a sorban paraméterei alapján jog szerint a Paksi Atomerőmű következne, én most mégis elé sorolom különleges szépsége miatt az esztergomi bazilikát. A Szent István téren álló klasszicista stílusban épült székesegyház a magyar katolikus egyház főszékesegyháza az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyében. Méreteit tekintve Európa egyik legnagyobb bazilikája, világviszonylatban a 18. helyet foglalja el. A gyönyörű épület a kripta aljától a kupolán lévő kereszt csúcsáig 100 méter magas, ezzel ma Magyarország legmagasabb - nem torony jellegű - épületeként tartják számon.

Oldalak

Video Így ünnepelte 2024-ben az Inspiráló Nőket a Femcafe
Lifestyle
Népszerűségben természetesen sem a Coca-Colával, sem a Pepsivel nem lehet versenyezni, de ha az ízt nézzük, akkor teljesen más a helyzet.
Utazás
Vadregényes csúcsok, kristálytiszta tavak és sebes patakok várnak egy helyen, amely olyan, mintha egy mesekönyv lapjairól kelt volna életre. Ráadásul mindez csak néhány órányira van Magyarországtól,...
Sztárok
Bár Jordániában eddig az uralkodó feleségét, Rániját tartották a legnagyobb stílusikonnak, nagyon úgy tűnik, hogy helyét lassan átveszi fia neje, a meseszép Rajwa hercegné.
Sztárok
Már jó ideje zakatol A Konyhafőnök új évada, ami Sárközi Ákos nélkül indult el. Sok néző az elején kijelentette, hogy a séf nélkül nem fogja nézni a műsort, és ők tényleg lemorzsolódtak.
Lifestyle
Elég nagy baj, hogy óraátállítás még mindig van, de hamarosan búcsút vehetünk tőle. A magyarok között azonban nincsen egyetértés, hogy melyik időzónára álljunk át.
Sztárok
Bizonyára te is emlékszel még a Sztárom a párom című 1999-es romantikus vígjátékra, melyben a Julia Roberts által alakított hollywoodi színésznő beleszeret egy átlagos londoni könyvkereskedőbe, akit...