Japán szíve: Tokió, a nyüzsgő metropolisz
A modernitás és a tradíciószeretet lenyűgöző egyvelege dominál Japán fővárosában, a nyüzsgő, csillogó Tokióban. Az egyik legdrágább világvárosban mintegy 13 millióan élnek; díszes kimonók és a legújabb technikai kütyük jól megférnek itt egymás mellett. Napjainkban ugyan az észak-koreai háborús fenyegetés sűrű, fekete viharfelhője lebeg Japán felett, bízunk benne, hogy a vihar elcsendesedik, és alkalomadtán megcsodálhatjuk a pulzáló fővárost.
Halászfaluból világváros
Miután Japán 1603-ig háborúban álló részeit egyesítették, a város új székhelye Tokió (akkori nevén Edo) lett, és a terület gyors fejlődésnek indult. Lakossága már 18. században, amikor a császári hatalmat is visszaállították, elérte az 1 millió főt. Miután 1869-ben a névleges vezető, a 17 éves Meidzsi császár Edoba költözött, a várost átnevezte Tokióra, ami „keleti fővárost” jelent. A település már ekkor politikai, gazdasági és kulturális központ volt, valamint a császár is ide helyezte a székhelyét. Így Tokió az ország valódi fővárosává válhatott.
A háború után Tokiót rendkívül fejlett földalatti- és vonathálózattal építették újjá, majd a hetvenes években tovább fejlődött a város. Megépült a Sunshine 60 felhőkarcoló és az új repülőtér, a Narita is. Egyre több ember költözött a városba, így a helyi földalatti- és vonathálózat a világ legforgalmasabb ilyen jellegű rendszere lett.
Híres japán tulajdonság: a fegyelmezettség ereje
Tokiót többször érte már katasztrófa; földrengések, világháború, ma is tartó gazdasági recesszió. Mindezek ellenére a város manapság a világ egyik legnagyobb pénzügyi központja. Itt székel a legtöbb japán cég, gazdasági és oktatási intézmény, és kulturális látnivalókban sem szenved hiányt: múzeumok, színházak, szórakozóhelyek tömkelege várja az idelátogatókat.
Még ha a magyar és a japán kultúra meglehetősen távol is áll egymástól, a híres japán fegyelmezettséget bármelyik, hozzám hasonlóan szétszórt honfitársam megirigyelhetné. Ez a fajta hihetetlen belső stabilitás tükröződik Japán válságkezelési technikáiban is. A múltjukból tanulva példás felkészültséggel „várják” a következő, esetlegesen bekövetkező természeti katasztrófákat: nyitott földrengéskutató intézetek várják mindazokat, akik szeretnének veszélymentes módon közelebbről megismerkedni a földrengésekkel, még mielőtt élesben is ki kellene próbálniuk a földlovaglást.
Látnivalók – halpiac és cseresznyevirág
Szinte mindenhol megtaláljuk a városban a Walt Disney Mulan című meséjéből már ismerős, gyönyörű cseresznyevirágot. Mivel ezek a növények nagyon érzékenyek, látványukban mindössze pár napon át gyönyörködhetünk.