Lifestyle

Te is szívesen használsz illatgyertyákat? Ezek után lehet, hogy nem fogsz

Amellett, hogy potenciálisan egészségkárosítók, az illatosítókból felszabaduló anyagok és égéstermékek felesleges terhet rónak az egyébként is sokszor túlterhelt szervezetünkre.

Hiába imádjuk, ha káros

Nemcsak a mesterséges, a természetes illatosítók, (illat)gyertyák használatának mérséklését is javasolja az ünnepi időszakban és azon túl a Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője.

Időnk 90%-át beltérben töltjük, így a lakókörnyezeten belül a beltéri levegő a legfontosabb tényező, mely egészségünkre hatással bír. A beltéri szennyezők durván fele kültérből származik, másik fele a lakásban keletkezik – ez a hányad az, melyet leginkább befolyásolni tudunk, s amin a gyakori szellőztetés mellett a háztartásban használt vegyi anyagok csökkentésével javíthatunk hatékonyan.

"Minden vegyi anyag, melyet a lakásba beviszünk, növeli a beltéri környezet által okozott betegségterhet" – mondja dr. Pándics Tamás, a Semmelweis Egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője. Ilyen szennyezőforrások a téli, ünnepi időszakban különösen kedvelt illatgyertyák, mesterséges vagy természetes illatosítók. Az ezekben található vegyi anyagokból egyszerre ugyan kis mennyiség szabadul fel, mivel használatuk sok esetben rendszeres, sőt, folyamatos, a mennyiségek összeadódnak. „Ez a halmozódó hatás és a különböző vegyi anyagoknak való folyamatos kitettség az, amiért az egészségre számottevő hatást gyakorolhatnak” – ismerteti a tanszékvezető. „Ráadásul ez egy olyan hatás, amit magunknak okozunk – dönthetünk úgy, hogy nem tesszük" – teszi hozzá.

Mit okoznak pontosan az illatgyertyák hosszú távon? Részletek a galériában!

Az illatosítók együttes hatása hosszú távon növelheti a légúti megbetegedések kockázatát, migrént, szem- és torokirritációt okozhat, megzavarhatja a hormonrendszer működését. Tovább ronthatja az alapbetegségekkel rendelkezők, asztmások, krónikus légúti megbetegedésekben szenvedők, gyermekek állapotát. Az (illat)gyertyákból, füstölőkből felszabaduló égéstermékek pedig bizonyítottan rákkeltők. A felnőtt szervezetben rövid távon kevésbé érhetők tetten, gyermekeknél már rövid idő alatt kimutatható hatásuk. „A többszörös kémiai szenzitivitás kórképet, amely sok, kis mennyiségben felszabaduló vegyi anyag együttes hatásából adódó érzékenység, elsőként gyermekeknél írták le” – magyarázza dr. Pándics Tamás.
Kattints a további képekért!

Bár évek óta illegális, sokan még mindig nem értik, mi a gond, a szilveszteri petárdázással. Bata Éva Instagram posztja tökéletesen szemlélteti, mit élhetnek át a szerencsétlen kisállatok.

Leadfotó: 123rf.com

Oldalak

Lifestyle
Lifestyle
A Bak készüljön arra, hogy izgalmas napok várnak rá a hétvégén. Hétvégi szerelmi horoszkóp!
Lifestyle
Bizony vannak olyan növények, amelyeket nem célszerű a paradicsompalánták mellé ültetni a kertben, mert teljesen megváltozhat tőlük a termés íze.
Utazás
A magyar sportolók nem csak Párizst fedezhetik fel, hanem a francia konyhát is. Éremszerzés nélkül is óriási élményben lesz mindenkinek része, aki részt vesz az olimpián.