Lifestyle

1973-ban az MIT egyik számítógépe megjósolta, hogy mikor lesz vége a civilizációnak: ijesztően valósnak tűnik a jóslat

1973-ban az MIT-n kifejlesztettek egy számítógépes programot a globális fenntarthatóság modellezésére. Ehelyett azt jósolta, hogy 2040-re civilizációnk véget ér. A történelem során sokan tettek apokaliptikus jóslatokat, amelyek mindeddig nem váltak valóra. De amit a számítógép az 1970-es években vizionált, az nagyjából valóra vált. Lehet, hogy a gépnek igaza volt?

World One

A jóslatot, amely nemrég újra felbukkant a médiában, egy World One nevű program készítette. Eredetileg Jay Forrester, a számítógépek úttörője készítette, aki a Római Klub megbízásából modellezte, hogy a világ mennyire képes fenntartani a növekedést. A Római Klub egy gondolkodókból, korábbi világ államfőkből, tudósokból és ENSZ-bürokratákból álló szervezet, amelynek küldetése, hogy "tudományos elemzéssel, kommunikációval és érdekérvényesítéssel elősegítse az emberiség előtt álló globális kihívások megértését, és megoldásokat javasoljon".

2040-re végünk?

Amit a World One jósolt, az az volt, hogy 2040-re globális összeomlás következik be, ha a népesség és az ipar bővülése a jelenlegi szinten folytatódik. Amint arról az ABC ausztrál műsorszolgáltató beszámolt, a modell számításai figyelembe vették a környezetszennyezés mértékének, a népességnövekedésnek, a természeti erőforrások mennyiségének és a földi élet általános minőségének tendenciáit. A modell előrejelzései az életminőség romlására és a természeti erőforrások fogyására vonatkozóan eddig ijesztően pontosak voltak.

Valójában 2020 az első mérföldkő, amelyet a World One előirányzott. Ekkorra várható az életminőség drámai csökkenése. A műsorszolgáltató bemutatta ezt a forgatókönyvet, és azt, hogy ez hogyan vezetne nagyszámú ember pusztulásához: "2020 körül a bolygó állapota rendkívül kritikussá válik. Ha nem teszünk ellene semmit, az életminőség a nullára csökken. A környezetszennyezés olyan súlyossá válik, hogy elkezdi megölni az embereket, ami viszont a népesség csökkenéséhez vezet, alacsonyabb lesz, mint 1900-ban volt. Ebben a szakaszban, 2040-2050 körül, a civilizált élet, ahogyan mi ismerjük ezen a bolygón, megszűnik létezni."

Alexander King, a Római Klub akkori vezetője úgy értékelte a program eredményeit, hogy a nemzetállamok is elveszítik szuverenitásukat, és egy olyan Új Világrendet jósolt, amelyben a vállalatok irányítanak mindent. "A nemzetek szuverenitása többé nem abszolút" - mondta King az ABC-nek. "A szuverenitás fokozatos csökkenése zajlik, apránként. Még a nagy nemzeteknél is ez fog történni."

Lapozz!

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Lifestyle
Lifestyle
Ha tényleg szeretnéd megoldani ezt a fejtörőt, akkor különleges képességekre lesz szükséged! Nos, teszel egy próbát?
Lifestyle
Ha egy ruhanemű kifejezetten drága, akkor bizonyára magasabb minőséget is képvisel, mint az azonos típusú, de alacsonyabb árkategóriába tartozó termékek - gondolhatnánk. De vajon ez a valóságban is...
Utazás
A közösségi közlekedés a 21. század első évtizedeiben gyors és egyszerű alternatívája az autóhasználatnak, de higiéniai szempontból nem a legjobb megoldás.
Lifestyle
Ősszel és télen sokak életét keseríti meg a páralecsapódás, hiszen nemkívánatos nedvességet hoz magával, sőt még a penészesedést is elősegíti. Szerencsére van néhány ragyogó trükk, mellyel...
Sztárok
Sarolta hercegnőt annyira váratlanul érte Vilmos herceg elhatározása, hogy nem bírta féken tartani a könnyeit.
Lifestyle
Az elemzők szerint a spanyolországi árvíz olyan mértékű kárt tett a helyi mezőgazdaságban, mely szerte Európában, így hazánkban is éreztetni fogja a hatását - írja az euronews.com.