Miért dugjuk homokba a fejünket? - A problémamegoldás pszichológiája
Egy átlagember nap, mint nap számos problémával találja szemben magát. Sokan inkább a menekülést választják, mintsem a megoldáskeresést, holott némi odafigyeléssel minden gondunk orvosolható. Lássuk, milyen módszerrel szabadulhatunk meg biztosan a bonyolultabbnak tűnő problémáktól is.
Első lépés: Definiáljuk a problémát
Az első és legfontosabb, hogy ismerjük be, hogy a saját problémáinkat csak és kizárólag mi magunk oldhatjuk meg. Ebből adódóan nem várhatjuk másoktól a megoldást, bármiről is legyen szó. A gondjaink nagy része csupán a nézőpontunk tükröződése bizonyos élethelyzeteken keresztül. Ha hajlandóak vagyunk belátni, hogy tehetünk a problémák ellen, akkor szép lassan ki fog rajzolódni a megoldás is előttünk.
A pszichológia sokféleképpen vizsgálja az emberek problémamegoldó készségeit, és számos kurzus elérhető már, ahol szakemberektől tanulható meg a tudatos problémakezelés. Ameddig azonban nem határozzuk meg, pontosan mivel is állunk szemben, az időnket és az energiánkat az ösztönös ellenkezés fogja felemészteni, ami az elégedetlenségünkből fakad.