Dévény, TSMT, DSZIT és a többi: Melyik mozgásfejlesztési módszer mire való?

Napjainkban a gyerekek testi és szellemi jegyeinek fejlesztése kiemelt figyelmet érdemel, hiszen minden szülő érdeke, hogy gyermeke - életkorának megfelelően - egészségesen fejlődjön. Szerencsére – köszönhetően modern világunknak – már nagyon sok fajta gyógykezelés, torna és foglalkozás közül választhatunk az egyes fejlődési nehézségek kiküszöbölésében. Ugyanakkor könnyű elveszni a terápiák és fejlesztések útvesztőjében. Cikkünkben segítünk tisztázni, mire valók az egyes fejlesztőfogalkozások.

Az, hogy a mai modern világ találmányai, vívmányai és technikái mennyire jók vagy rosszak a gyerekek szempontjából, mindenki döntse el maga. A mozgásfejlődés mindig nagy szerepet kapott a gyermekek életében, ám a régebbi időkben nem tulajdonítottak akkora jelentőséget annak, ha egy gyerek másképp fejlődött vagy mozgott, mint a társai. Ha bizonyos testi jegyekben lemaradt a többiektől, azt az emberek – kellő ismeretek hiányában – betudták annak, hogy valamiért lassabb a mozgása, személyiségéből fakadóan nem szeret mindent megcsinálni, és valljuk be – vélhetően fel sem tűnt sokszor a családoknak (főleg, ha nagyon sok testvér élt együtt), hogy a lemaradó gyermekek valamilyen tornára szorulnak vagy éppen terápiára lenne szükségük. Hiszen régen az embereknek még nem is voltak ilyen lehetőségeik.

Szerencsére ma már nagyon sok fejlesztő torna és foglalkozás közül választhatunk, ha úgy érezzük, csemeténk nem a megszokott úton jár a fejlődés tekintetében. Fejlett világunkban azonban éppen a lehetőségek tekintetében szülőként gyakran túlféltjük a gyereket, és a ránk nehezedő felelősség miatt olykor hajlamosak lehetünk folyton figyelgetni, vajon mindent a megfelelő időben csinál-e? Ez pedig néha az ügy túlkomplikálásához vezethet, hiszen előfordulhat, hogy még a nem létező problémába is azt látjuk bele, hogy gyermekünk testi vagy mentális fejlődése nem az elvárt szinten alakul, holott lehet, hogy csemeténk később érő típus, esetleg egyes mozgásformákat picit később kezd meg, mint társai.

Hiszen mind tudjuk, a mozgásfejlődés mindenkinél egyéni, és nem szabad senkihez sem hasonlítani gyermekünket. Valaki előbb érik, van, aki később sajátít el egy-egy dolgot. A gyermekek fejlődésének üteme nagyon sok mindentől függ, és fontos, hogy nem szabad mindig mindent azonnal elvárni a kicsiktől, mert lehet, hogy koruknál fogva agyuk még nem elég érett arra, hogy bizonyos dolgokat megcsináljanak.

Ha azonban a természetes időintervallumon túl járunk már, érdemes átgondolni, nincs-e tényleg valami baj? Tanuljunk meg különbséget tenni gyermekünk természetes ütemű mozgásfejlődése és az elmaradott szint között. Ha úgy érezzük, valami nem stimmel gyermekünket illetően, mindig vigyük el szakemberhez, aki a megfelelő mozgásterápia kiválasztásával segít nekünk orvosolni a problémát. Fontos, hogy soha ne diagnosztizáljuk mi a gyereket, ne tornáztassuk vagy próbáljuk fejleszteni saját szabályaink és belátásunk alapján, és mindig várjuk meg, mit mond a gyógypedagógus, a konduktor, a pszichiáter vagy az egyes fejlesztő mozgásformát alkalmazó szakértő.

Összegyűjtöttük azt a 7 fejlesztés-típust, amivel a leggyakrabban találkozhatunk kisgyermekes szülőként és azt is összeszedtük, melyik mire jó, milyen területre fókuszál.

Dévény, TSMT, ABA, Fascia, Pfaffenrot, Stephens-Sarlós, DSZIT

Dévény torna

A Dévény Anna gyógytornász nevéhez fűződő módszer a csecsemők mozgásfejlődésével foglalkozik, izmokat, ínakat, lágy részeket vizsgál. A torna lassan, ám annál hatásosabban fejleszti a kisbabákat, ha valamilyen probléma van a nagymozgásuk pl. kúszás, mászás, felülés, felállás, fej forgatása, átfordulás és a finommozgásuk pl. kéztechnika, szem-kéz koordináció tekintetében. Olyan mozgásrehabilitációt jelent, mely során segítenek a piciknek, ha valamilyen izmukat nem tudják rendeltetésszerűen használni, de baleseti sérülések esetén is minőségi változást tud eredményezni a visszamaradott mozgáskultúrában.

TSMT torna

A TSMT torna a megkésett mozgásfejlődésű gyerekeknél alkalmazható akár 1 éves kortól, illetve az olyan kicsiknél, akiknél valamilyen beszédhiba, hiperaktivitás, figyelemzavar vagy egyéb nehézség pl. tanulási, mozgás, egyensúly figyelhető meg. A torna segíti a térbeli tájékozódást, az érzékelést, egyes motoros funkciókat, érleli az idegrendszert. A mozgásállapot feltérképezésénél a szakemberek 5 területet vizsgálnak a gyerekeken, ha ebből 3 területnél 50% alatti a kicsi teljesítménye, javasolt a terápia megkezdése.

ABA terápia

Az ABA, azaz az Alkalmazott Viselkedéselemzés a pozitív megerősítésre alapoz, célja a kommunikáció, a beszédkészség, a játékkészség és egyéb kognitív képességek fejlesztése, illetve a nem megfelelő viselkedési formák leépítése. A módszer a helyes viselkedés jutalmazását helyezi előtérbe, a viselkedéselemzők pedig arra keresik a választ a foglalkozás során, hogy miért tanúsít a gyerek bizonyos helyzetekben bizonyos viselkedésformát, és hogyan tudna egy számára előnyösebbet választani. Az ABA terápia során intenzív tanítás formájában megvalósuló asztali feladatok és kreatív tevékenységek pl. gyurmázás, festés egyaránt megvalósulnak.

Fascia terápia

Ezt a manuálterápiát a szakemberek a kezükkel végzik a betegeken, annak érdekében, hogy gyulladásos tüneteik megszűnjenek. A fascia terápia kiváló az olyan gyerekeknek, akik valamilyen deformálódásban vagy funkciózavarban szenvednek és nem képesek egy-egy mozgásformát kellően jól elvégezni. A terápiával az izmok közti letapadás, a kezeletlen izomállapotok és ezáltal a rossz beidegződések kontrollálhatók és teljesen gyógyíthatók. A torna már egészen csecsemőkortól alkalmazható, általa nem csupán a mozgásbéli problémák kerülhetők el, hanem a rossz testtartás és izmok helytelen működése következtében kialakult későbbi figyelemzavarok, viselkedésbeli problémák vagy reflexek kialakulásának hiánya is.

Pfaffenrot terápia

A más néven Szinergetikus Reflexterápia fogások és nyomáspontok ingerlésén és azok együttes hatásán alapszik. A terápia során a bőr alatti szöveteket ingerlik, mindez kiegészül egyes akupresszúrás elemekkel, illetve a fej-, a kéz-, és a láb reflexmasszázsával egyaránt. A módszer kifejlesztője, Dr. Waldemar Pfaffenrot ortopéd orvos főként mozgásfejlődésükben akadályozott gyerekeknek és központi idegrendszeri sérülteknek fejlesztette ki a módszert, melynek mára bizonyítottan jó hatása van a koordinációra, a figyelemre, a testtartásra, a különböző ízületek hajlítására és a gerincoszlop rendellenességeinek kiküszöbölésére egyaránt. Célja a rendellenes tartás megszűntetése és a mozgás beszűkülés elkerülése. Ajánlott beszédproblémákkal küzdő kicsiknek, ADHD-s kisgyerekeknél, egyes neurológiai zavaroknál vagy a feszes (vagy éppen laza) izomtónussal rendelkezőknek egyaránt.

Stephens-Sarlós torna

Ez a torna a szorongásra, az autisztikus tünetekre, ügyetlenségre, egyes beszédhibákra vagy késői beszédfejlődésre, éjszakai ágybavizelésre, figyelemzavarra és magatartásproblémákra, illetve tanulási nehézségekkel kapcsolatos problémákra pl. írás-olvasás gondok jelent megoldást. A program 4 elemből áll, melyet felnőtteken és gyerekeken egyaránt alkalmazhatnak. A tornát dr. Stephens-Sarlós Erzsébet dolgozta ki, aki a tréning gyakorlatok összeállítása során 30 éves testnevelőtanári, 20 éves gyógytestnevelő, illetve 12 éves edzői és fejlesztői tevékenységét összegezte és az ott szerzett tapasztalatait kamatoztatta. A szenzomotoros terapeuta célja a gyermekek fejlesztése, az idegrendszeri fejlődés támogatása és az idegrendszeri éretlenség – kitartó és rendszeres munkával történő – kiküszöbölése és meggyógyítása.

DSZIT terápia

A Dinamikus Szenzoros Integrációs Terápia során a gyerekeknek izgalmas játéklehetőségeket nyújtanak, a hangsúly pedig a terápia során azon van, hogy nem beszabályozott tréning keretei között fejlesztik a kicsiket, hanem olyan folyamatot végezhetnek, melyek számukra örömöt nyújtanak. A komplex terápiás módszer segítségével a gyermekek éretlen területeit fejleszthetik, illetve akkor is megoldást nyújthat, ha a kicsik idegrendszere valamely területen nem megfelelően működik. A DSZIT fókuszában a tapintás- és az egyensúlyérzék ingerlése áll, mindezt annak érdekében, hogy a gyerekeket felfejlesszék egy magasabb idegrendszeri szintre. A DSZIT azoknak ajánlott, akik valamiért túl lassúak vagy túl gyorsak, mozgáskoordinációs problémákkal küzdenek, túl érzékenyek valamilyen tapintásra, ingerre, mozgásra vagy hangokra, esetleg ízekre. A terápia fejleszti a finommotorikát, a szem-kéz koordinációt, a formaészlelést, a szociális viselkedést stb.

Láthatjuk, mennyi féle-fajta torna és fejlesztő terápia áll rendelkezésünkre, ha gyermekünk valamilyen testi, illetve szellemi problémával áll szemben. Minden esetben nagyon fontos a szakorvosi kivizsgálás és tanácsadás, hogy a megfelelő terápia kiválasztásával a lehető legrövidebb idő alatt minőségi változást és áttörő fejlődést érjenek el az egyes szakemberek gyermekünk tekintetében. Nekünk szülőknek pedig alapvető feladatunk az orvos, a konduktor, a terapeuta vagy a pszichológus instrukcióinak betartása, és gyermekünk számára az otthoni szeretetteljes és támogató közeg megteremtése.

Miért fontos a gyermeki önállóság, és hogyan segíthetjük a kicsiket a függetlenedés útján?

Leadfotó: 123rf.com

Oldalak

Video Így ünnepelte 2024-ben az Inspiráló Nőket a Femcafe
Sztárok
Életében nem volt még ennyire gyönyörű a színésznő, pedig az elmúlt években jó pár mesés outfitben láthattuk már őt.
Sztárok
Mint kiderült, egyáltalán nincs könnyű dolga jelenleg Károly feleségének Ausztráliában, ugyanis Kamilla olyan dologba futott bele, amire ő maga sem számított.
Lifestyle
Bár a rohanó világban gyakran nehéznek tűnik időt találni ezekre a pillanatokra, a hosszú távú előnyök minden percet megérnek.