Milyen szigetelésre van szükség az egyes ingatlanok esetében?
Manapság új ingatlant vásárolni egyre nehezebb, így érthető, hogy a legtöbben inkább a meglévő ingatlanjukat szeretnék felújítani. Ehhez azonban nem árt tudni, hogy milyen szigetelésre van szükség az egyes ingatlanok esetében. Az alábbi cikkben ezzel foglalkozunk részletesebben.
Milyen szigetelési eljárások léteznek?
Természetesen rengeteg szigetelési anyag és eljárás közül választhatunk. Az ideális megoldás azonban mindig attól függ, hogy az adott ingatlan mely részét is szeretnénk szigetelni. Ennek fényében a szálcement homlokzatburkoló panelektől kezdve a polisztirolhab szigetelési módokig terjedhet a skála. Éppen ezért ezen a téren a legjobb ha szakértő segítségét kérjük ingatlan felújítás során. Röviden azonban az alábbi módon foglalhatjuk össze, hogy milyen szigetelésre hol lehet szükség.
Lábazati hőszigetelés
Amennyiben egy ingatlan lábazata vízszigeteléssel nem védett, akkor csak úgynevezett zárt szerkezetű, fagyálló hőszigetelő, illetve formahabosított hőszigetelő lap alkalmazható. Ezek a hőszigetelő anyagok általában színükben eltérnek a nem fagyálló, fehér színű, vagy más néven EPS hőszigetelő lapoktól.
Pincefal szigetelés
Könnyen előfordulhat, hogy akár egy pincét is szigetelni szükséges az adott ingatlannál. Itt azonban nem csak a hőszigetelésre kell koncentrálni. Elsősorban olyan anyagok javasoltak ilyen téren a pincefalak külső oldali hőszigetelésére, amelyek a talajnedvesség elleni szigetelés mechanikai védelmét is képesek ellátni. Erre a célra az előbb említett zárt cellaszerkezetű hőszigetelő lapok vagyis XPS lapok lehetnek alkalmasak.
Külső fal utólagos hőszigetelése
Amennyiben felújítás során már maga a falazóelem önmagában is megfelelő hőszigetelő képességű, akkor a falazatot külön már nem kötelező hőszigetelni. Erre ideális megoldást kínálhat számunkra a szálcement betonlapok. A falazat homogén hőszigetelő képességét elősegítheti a hőszigetelő falazóhabarcs vagy a méretpontos falazóelemek használata, amit habarcs helyett lényegesen vékonyabb ragasztóval lehet összeilleszteni. Az önmagukban nem megfelelő hőszigetelő képességű falak esetében jelentős javulás érhető el vakolt vagy burkolt hőszigetelő anyagok alkalmazásával
Lapostető hőszigetelés
Az lapos tetőszerkezeteknél használt anyagokkal kapcsoaltban nemcsak a hőszigetelő képesség fontos követelmény, hanem a lépésállóság is. Ezen a téren a hőszigetelő rétegként elterjedt a monolit könnyűbeton és habcement, de a kőzetgyapot hőszigetelés is jó választás.
Eltérő terhelésnek és igénybevételnek kell megfelelniük a nem járható és a hasznosított lapostetők (terasztetők, zöldtetők, parkolótetők) esetében alkalmazott hőszigetelő anyagoknak, ezért a megfelelő nyomószilárdságú anyag kiválasztása követelmény. Egyenes rétegrendű lapostetők hőszigetelésére a lépésálló üveggyapot hőszigetelés, kőzetgyapot hőszigetelés alkalmas.
Magastető hőszigetelés
A padlásfödémen alkalmazott hőszigetelő anyag fajtáját és típusát alapvetően meghatározza a födém anyaga, illetve hogy a padlás járható vagy sem. Fafödémeken tilos párazáró jellegű polisztirolhabot vagy párazáró jellegű fóliát, illetve burkolatot alkalmazni. Ennek oka, hogy így a fa anyagot károsíthatjuk hosszabb távon. Nem járható padlásfödémek esetén a kőzet- vagy üveggyapot filc hőszigetelés beépítése páraáteresztő fóliával letakarva javasolt.