Így terjed és ezek a tünetei - Amit tudnod kell a tbc-ről
A legfontosabb információk.
A tbc-ről
A tuberkulózis (tbc - latinul: tubercolosis) vagy tüdőgümőkór fertőzéses eredetű megbetegedés. A Mycobacterium hominis és Mycobacterium bovis nevű baktériumok okozzák, amelyek általában a tüdő szöveteit támadják meg. A kór ritka esetben megbetegítheti a gyomor-és a bélrendszert, a húgy-és ivarszerveket, a csontokat, a bőrt is.
A tuberkulózis a történelem során az egyik legtöbb halálesetet előidéző betegség volt. 1901-ben, Magyarországon a halálesetek 25%-a köthető a tbc-hez, amit magyar népbetegségnek (Morbus hungaricus) tartottak, és amit a tömegek nyomorából és szegénységéből eredő tömegesen egészségtelen életmód terjesztett el (100 ezer lakosból a szegények körében 500 fő, de a fertőződés miatt, a jómódúak körében is 200 volt tbc-s). Ma már gyógyítható, de még mindig több mint kétmilliárd ember fertőzött a kórokozóval
A tbc előfordulási gyakorisága nagyban függ a szociális helyzettől, ugyanis leginkább azokban a térségekben fordul elő, ahol az életkörülmények nem túl jók. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy az nem fertőződhet meg, aki tiszta lakásban él és odafigyel a higiéniára. A tbc cseppfertőzéssel terjed, a fertőzött személy köhögésével, tüsszentésével, beszédével vagy nyálával bárkire ráragaszthatja a kórt, de veszélyesek lehetnek a fertőzött tárgyak is.
Két fajtája van, az elsődleges és a másodlagos. Előbbi általában tünetmentesen jelentkezik, utóbbi viszont kiterjedtebben, szétszórtabban, és az immunrendszer gyengesége miatt kezdheti el kártékony munkáját.