Félelmetes, mi történik a szervezeteddel, ha szteroidokat használsz
A teljesítményfokozás érdekében sok sportoló rossz döntést hoz és olyan szerekhez nyúl, amelyek utána visszafordíthatatlan változásokat idézehetnek elő a testében.
Tudod mi az a dopping?
Az olimpiai mozgalom antidopping kódexe szerint: „A sportoló egészségére kifejezetten káros és/ vagy teljesítménye növekedését elősegítő, a sportoló szervezetében kimutatható, bizonyítottan alkalmazott eszköz.”
A teljesítményfokozó szerek használata egyébként szinte egyidős az emberiség
történetével, hsizen már az ókori atléták esetében is felmerült, majd a 19. és 20. században a gyógyszeripar fejlődésével egyre jobban előtérbe került. A hormonkészítmények használata az ötvenes évektől kezdődően terjedt el elsősorban az atlétika és a testépítés területén. A doppingszerek miatt sorra dőltek meg az Európa, világ és olimpiai csúcsok.
Jelenleg a Nemzetközi Antidopping Ügynökség (World Anti-dopping Agency - WADA) állítja össze a tiltott szerek és módszerek listáját, és ők azok, akik ellenőrzik a sportolókat. Főbb doppingszerek például a bétablokkolók, peptid hormonok, anabolikus szteroidok, kábító fájdalomcsillapítók, ephedrin, amphetamin származékok stb.
A doppingolás durva hatásai a nőkre
Valamennyi (anabolikus) hormonra jellemző, hogy férfiasítanak (persze a bevitt mennyiségtől függően) és csökkentik az agyalapi mirigy életfontosságú hormonjainak
elválasztását. A férfiasítás hatása különösen durván látszik a női sportolókon, hiszen a szedés hatására férfias izomzat, hangmélyülés, szőrzetnövekedés az állon és az arcon, kopaszodás, a mellek zsugorodása, a menstruáció felborulás vagy megszűnése, a méh sorvadása jelentkezhet.