Sokarcú gyilkos leselkedik rád - Náthának tűnő tünetek, de valójában halálos kór
Kimerült vagy? Lázas? Sokat fogytál? Ezek mind náthára utaló tünetek, de lehet hogy valójában egy gyulladásos autoimmun betegségben szenvedsz, aminek annyi arca van, hogy az orvosok sem jönnek rá azonnal. Tudj meg többet a lupusról!
Öngyilkos szervezet
A lupus a test olyan autoimmun betegsége, ahol az immunrendszer a saját szerveit nézi ellenségnek, ezért azok ellen fordul. Ez érintheti a tüdőt, szívet, vérsejteket, bőrt, és leggyakrabban a vesét. A betegek 80 százalékánál fejfájás, depresszió, memóriavesztés, vérzékenység vagy túlzott véralvadás jelenik meg, épp ezért is olyan nehéz észrevenni a kórt. Leggyakrabban nők az áldozatok, 10-ből 9 páciens 18-30 közötti hölgy, mivel az ő immunrendszerükben olyan hormonális változások vannak, amik elősegíthetik a betegség kialakulását.
Tünetek, amik utalhatnak a sokarcú gyilkosra
- A lázzal járó krónikus ízületi gyulladás gyakran az egyik tünet lehet, akár úgy mint a hirtelen kialakuló epilepszia valamint különböző pszichés betegségek.
- A lupusos betegek közül sokan emlékeznek arra, hogy gyermekkorukban gyakran éreztek erős növekedési fájdalmakat.
- A betegség egyik jellemző és minden kétséget kizáró tünete az arcon, mellkason, nyakon, könyökön, tenyéren és az ujjak oldalán kialakuló vörös, pillangó alakú kiütés.
- A betegek nagy része ezek mellett fényérzékenyek, könnyen leégnek, vagy a napfény hatására kiütések jelennek meg rajtuk.
Kezelések és kilátások
Fontos a kezelés során a páciens együttműködése, ugyanis a gyógyszerek hanyagolása lényegesen csökkenti a túlélés esélyét. A kezelés kihagyása akár 3-6 hónap alatt olyan komoly veseelégtelenséget okozhat, ami akár az érintett életébe is kerülhet. Az enyhe lupus kevés kezelést igényel, mivel tünetei között láz, ízületi gyulladás, bőrkiütés, fejfájás, enyhe szív- és tüdőproblémák szerepelnek, ezért nem-szteroidos gyulladáscsökkentők gyakran elegendőek a tünetek visszaszorítására, a vérrögképződésre hajlamosak pedig aszpirint kapnak.
A súlyosabb lupusban szenvedők, akiknél már jelentkeznek vérképzési zavarok, súlyos tüdő- és szívszövődmények, jelentős vesekárosodás, érgyulladás, valamint idegrendszeri zavarok, azokat általában kortikoszteroiddal kezelik. Az adagolást az orvos állítja be, aszerint hogy milyen szerveket k ért el a betegség. Akár enyhe, akár súlyos a lupus, a kór hullámokban tör rá a betegre, vannak fellobbanó fázisok, majd akár 1 évig is lappanghat, ezért fontos, hogy ha hasonlókat észlelünk magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz, hogy minél hamarabb megkezdhesse a gyógyszeres kezelést.